اخبار فناوری ایران

شکرانی: تلاش می‌کنیم سازمان‌ها و نهادهای دولتی را از مشکلات حوزه IT مطلع کنیم

رئیس کمیسیون تامین تجهیزات و کالای فاوای نصر تهران از دریافت ارز توسط بسیاری از شرکت‌ها با تمدید 70 روزه‌ی ثبت سفارش‌های اسفند خبر داد.

رئیس کمیسیون تامین تجهیزات و کالای فاوای نصر تهران درباره ارز مورد نیاز واردکنندگان گفت:

ما چند کار را به‌صورت موازی انجام می‌دهیم. یکی از این اقدامات آگاه‌سازی جامعه ازجمله بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و حتی نهاد ریاست‌جمهوری درباره جایگاه IT است. این جایگاه با کالاهای دیگر متمایز است، هم از‌نظر شکل تأمین و هم نوع سرمایه‌گذاری و سایر موارد دیگر.

این مقام مسئول به نشست‌های غیررسمی با مسئولان و نامه‌نگاری‌های انجام شده اشاره کرد که باعث شد تمدید 70 روزه ثبت سفارش‌های اسفند اتفاق بیفتد و بسیاری از شرکت‌ها بتوانند ارز خود را دریافت کنند.

به‌گزارش روابط‌عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، شکرانی از شناسایی یک منبع ارزی در خارج از کشور خبر داد و گفت:

این منبع ارزی شرایط خاصی دارد که با صحبت‌هایی که بانک مرکزی و وزارت ارتباطات داشته‌ایم، برخی از موارد حل شده است. وی امیدوار است که سایر مسائل باقی‌مانده نیز طی روزهای آتی حل شوند تا مشکل تامین ارز نیز برطرف شود.

به‌گفته این مقام مسئول هنوز صرافی تخصصی برای حوزه آی‌تی تعیین نشده است؛ وی معتقد است بانک‌ها خود، بنگاه‌دار هستند و اولویت آن‌ها تخصیص ارز به بنگاه‌های خودشان است.

این موضوع برای بخش خصوصی مشکل ایجاد کرده و در این زمینه پیشرفتی حاصل نشده است؛ اما همان منبع ارزی که عنوان شد، دسترسی آن متعلق به خود بانک مرکزی است و باوجوداین، دیگر ما نیازی به صرافی نداریم و بانک عامل را هم داریم. در این روش، خود بانک مرکزی طی نامه‌ای ارز را به شرکت‌ها اختصاص می‌دهد. با‌توجه‌به شکل واردات ما، تقریباً این منبع چیزی نزدیک به نیازهای ۸۵ درصد از واردکنندگان را پوشش می‌دهد.

به‌گفته رئیس کمیسیون تأمین تجهیزات و کالای فاوای نصر تهران: بسیاری از نهادها و سازمان‌های دولتی از مشکلات و مسائل واردات حوزه IT اطلاع چندانی ندارند و این کمیسیون تلاش می‌کند نهادهای دولتی را از شرایط و مشکلات این حوزه آگاه کند.

متأسفانه بانک مرکزی با‌توجه‌به مشکلات زیادی که درگیر آن است، چندان به این موضوع توجه نکرده است؛ اما ما همچنان در تلاش هستیم تا توجه آن‌ها را به این موضوع جلب کنیم.

شکرانی در ادامه صحبت‌های خودش از برنامه دیگر این کمیسیون برای تامین ارز وارداتی این حوزه صحبت کرد. وی پیشنهاد داد که فرودگاه پیام بعنوان منطقه ویژه‌ی اقتصادی برای حوزه ICT درنظر گرفته شود.

ما در همین فضا در بخش بازی‌های رایانه‌ای، صادرات زیادی خواهیم داشت. در فضاهای مربوط به صادرات الکترونیک فرامرزی، می‌توانیم فضای مناسبی داشته باشیم و از همین منابع ارزی برای ارزآوری استفاده کنیم. از اوایل خرداد فعالیت‌های خود را روی این برنامه متمرکز می‌کنیم و قرار است اقدامات جدی صورت بگیرد و مصوبه هیئت‌وزیران برای آن گرفته شود.

شکرانی

به‌گفته شکرانی همه جزئیات آماده است. شکرانی می‌گوید ما می‌توانیم صادرات بسیاری از خدمات حوزه ICT را در آن‌جا اسکان دهیم و باتوجه‌به این موضوع برخی از منابع ارزی برای حوزه ICT تامین شود. شکرانی یکی از شرایط خودش را بازنگرداندن ارز‌های بدست‌آمده به دولت اعلام کرد؛ وی می‌گوید: یکی از شرایط ما این است ارزی که از این منبع تأمین می‌شود، به دولت بازنگردانیم تا در جاهای دیگر استفاده شود؛ بلکه این ارز برای خود حوزه ICT مصرف شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *