اینتل از ابرکامپیوتر Aurora با توان پردازشی 2 اگزافلاپ رونمایی کرد

این غول پردازشی به گرافیک نسل بعدی Xe HPC Ponte Vecchio و پردازنده Sapphire Rapids Xeon مجهز شده است.

اینتل به تازگی از ابر رایانه جدید خود با نام Aurora رونمایی کرده است. بر اساس اعلام تیم آبی توان پردازشی Aurora به 2 اگزافلاپ می‌رسد. این غول پردازشی به گرافیک نسل بعدی Xe HPC Ponte Vecchio و پردازنده Sapphire Rapids Xeon مجهز شده است.

Aurora در سال 2015 معرفی شد و قرار بود اولین ابررایانه دنیا با توان پردازشی یک اگزافلاپ باشد و در سال 2020 عرضه شود. ولی این کار با تاخیر به پایان رسید و حالا این شرکت اعلام کرده که ابررایانه آن‌ها توانی بالغ بر دو اگزافلاپ خواهد داشت.

ابرکامپیوتر Aurora از چندین قسمت تشکیل شده که هر قسمت عملاً یک کامپیوتر است و از دو پردازنده 40 هسته‌ای Sapphire Rapids و شش پردازشگر گرافیکی Ponte Vecchio بهره می‌برد.

این ابرکامپیوتر 10624 قسمت دارد و بنابراین از 21,248 پردازنده و 63,744 پردازشگر گرافیکی تشکیل شده است. اینتل می‌گوید پردازشگر گرافیکی Ponte Vecchio در پردازش‌های دنیای واقعی در زمینه علم و مهندسی بسیار سریع‌تر از AMD MI250X و انویدیا A100 و H100 کار می‌کند.

رونمایی اینتل از یک ابر رایانه جدید

این شرکت تاکنون حدود 10 هزار بخش از این ابرکامپیوتر را به آزمایشگاه ملی آرگون تحویل داده است و طبق برنامه این سیستم را در ادامه سال جاری میلادی فعال می‌کند تا از ابررایانه فرانتیر جلو بزند. Aurora از نظر ارتباطات بسیار قدرتمند بوده و حداقل پهنای باند آن به 2.12 پتابایت بر ثانیه می‌رسد.

این ابرکامپیوتر از 10.9 پتابایت حافظه DDR5 به‌همراه 1.36 پتابایت حافظه HBM در بخش پردازنده و 8.16 پتابایت حافظه HBM در بخش پردازنده گرافیکی بهره می‌برد. Aurora برای ذخیره‌سازی داده هم از ظرفیت 230 پتابایتی DAOS استفاده می‌کند که حداکثر پهنای باند آن 31 ترابایت بر ثانیه است.

علاوه‌ بر این اینتل سرانجام پردازنده‌های اینتل 7 خود را عرضه کرده، می‌تواند برنامه‌ریزی دقیق‌تری برای محصولات آینده داشته باشد. این شرکت در نظر دارد که هر دو سال یک بار پردازشگرهای گرافیکی HPC خود را روانه بازار کند.

بادنبال‌کردن صفحه فناوری ما، جدیدترین اخبار این حوزه را از رایااستور دنبال کنید.

پربازدیدترین مقالات مارا نیز دنبال کنید:

منبع آخرین خبر
ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید