زارع‌پور: گوشی‌های بومی فعلاً سیستم‌عامل اندروید خواهند داشت

وزیر ارتباطات درباره سیستم‌عامل تلفن‌های بومی آینده کشور توضیحاتی داد که در ادامه خبر به آن میپردازیم.

وزیر ارتباطات اعلام کرد فعلاً سیستم عامل گوشی‌های بومی ایرانی اندروید خواهد بود، اما درباره آن بحث مفصل و برنامه دارند.

«عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفتگو با تسنیم بار دیگر به هدف تولید یک میلیون گوشی اقتصادی زیر ۱۰۰ دلار در ایران اشاره کرد و گفت: «این کاری مشترک بین وزارت ارتباطات و وزارت صمت است و در این‌باره برنامه‌ای تدوین کردیم؛ امسال چند بازیگر جدید وارد حوزه تولید تلفن همراه خواهند شد.

تولید تلفن همراه داخل جلوه دیگری خواهد داشت و بازیگران دیگری وارد این عرصه خواهند شد؛ هم‌چنین فعالانی که از قبل بودند با کمک وزارت صمت مورد حمایت قرار می‌گیرند تا خطوط تولیدشان تقویت شود. هم‌چنین در منطقه ویژه اقتصادی پیام امکانات لازم از جمله زمین، سوله، وام و تجهیزات را در اختیارشان قرارداده‌ایم تا خطوط تولید را راه‌اندازی کنند.»

او در پاسخ به این سؤال که آیا این تلفن‌های همراه دارای سیستم عامل اندروید یا سیستم عامل جدید ایرانی هستند، اظهار داشت فعلاً این گوشی‌ها به سیستم عامل اندروید مجهز خواهند بود: «ولی در این‌باره از سوی شورای‌عالی فضای مجازی تکلیف داریم که کار را دنبال کنیم.»

این درحالی است که وزارت ارتباطات از آذر ماه سال گذشته، فراخوانی را منتشر و از تولیدکنندگان داخلی سیستم عامل موبایل دعوت به عمل آورده است. همچنین در دولت دوازدهم و دوره پیشین وزارت ارتباطات نیز تولید نسخه بومی سیستم عامل تلفن همراه پیگیری می‌شد.

البته استفاده از سیستم عامل مورد تأیید وزارت ارتباطات در سایر تجهیزات به غیر از موبایل به امری الزامی تبدیل شده است. وزیر ارتباطات در این باره به مصوبه سال گذشته هیئت وزیران اشاره کرد و گفت:

«طبق مصوبه سال گذشته دولت، وزارت صمت مکلف شده بر روی تجهیزات دارای سیستم عامل غیر از تلفن همراه، مانند لوازم خانگی و غیره سیستم عامل مورد تأیید وزارت ارتباطات را نصب کنند. ما پیگیری می‌کنیم سیستم عامل امن و با تأییدیه بر وسایلِ غیر از تلفن همراه نصب شود؛ درباره سیستم عامل گوشی هم بحث مفصل جداگانه وجود دارد و در این‌باره برنامه داریم.»

نظرشما درباره تلفن‌همراه بومی چیست؟

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید