محققان یک پنل OLED با صفحه‌کلید برجسته ایجاد کردند

شاید یکی از چیزهایی که مردم حسرت آن‌را می‌خورند، صفحه‌کلید فیزیکی در تلفن‌های هوشمند باشد. شاید به‌همین دلیل بود که دستگاه‌های بلک‌بری درگذشته، بسیار محبوب بودند چراکه آنها تجربه تایپ بی‌نظیری را ارائه می‌کردند. محققان گروه Future Interfaces در 15 سال گذشته بر روی راه‌حلی برای حل این مشکل کار کرده‌اند و به پیشرفت قابل‌توجهی نیز دست پیدا کرده‌اند.

این فناوری که Flat Panel Haptics نام دارد، بااستفاده از دکمه‌های بادی، بازخورد لمسی را روی سطح صاف ارائه می‌کند. Flat Panel Haptics به‌اندازه 5 میلیمتر ضخامت دارد و دارای یک پمپ الکترو اسمزی تعبیه شده است. با استفاده از جریان الکتریکی برای فعال کردن پمپ‌های کوچک، مایع روی سطح صفحه‌نمایش انعطاف‌پذیر فشار می‌آورد و یک دکمه سفت و سخت با ضخامت 5 میلی‌متر را ایجاد می‌کند.

نمونه اولیه FIG از یک سطح سیلیکونی نرم در بالای پنل اولد استفاده می‌کند، مشابه آنچه در گوشی‌های هوشمند تاشو استفاده می‌شود. از آنجا که سطح درصورت تقاضا باد می‌شود، به‌غیر از صفحه‌کلیدهای فیزیکی، پیامدهای عملی بیشتری نیز به‌وجود می‌آورد. بعنوان مثال، نمایشگر می‌تواند نماد یک برنامه یا رابط کابری خاصی را برای کمک به نابینایان، باد (متورم) کند.

درمقاله منتشر شده توسط محققان، به چند محدودیت این فناوری اشاره شده است. یکی از آنها، دوام ضعیف دکمه‌های گفته شده است. انرژی مورد نیاز برای فعال نگه‌داشتن سیستم و فناوری یک مسئله جداست. بااین اوصاف احتمال اینکه این فناوری را ابتدا در تبلت‌ها ببینیم، زیاد است چراکه آنها حجیم‌تر هستند و باتری‌های بزرگتری دارند.

بادنبال‌کردن صفحه فناوری ما، جدیدترین اخبار این حوزه را از رایااستور دنبال کنید.

پربازدیدترین مقالات مارا نیز دنبال کنید:

بهترین گوشی

بهترین دوربین گوشی

بهترین گوشی سامسونگ

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید