محصولات سایپا به این موتور جدید مجهز خواهند شد + جزئیات

گروه خودروسازی سایپا با هدف افزایش توان، گشتاور و کاهش مصرف سوخت محصولات خود، به توسعه و تولید موتور ارتقا یافته …

گروه خودروسازی سایپا به‌منظور بهبود عملکرد و کارایی محصولات خود، به توسعه و تولید موتوری به‌نام M15i پرداخته که این موتور به‌زودی در خودروهای این گروه خودروسازی تعبیه و به بازار عرضه خواهد شد.

این موتور M15i با هدف بهبود استانداردهای آلایندگی به یورو ۵ و قابلیت ارتقاء به یورو ۶ طراحی شده است. اقدامات انجام‌شده برروی این موتور شامل بهبود محفظه احتراق، خنک‌کاری، پورت‌های هوا و دود، استفاده از تکنولوژی زمان‌بندی متغیر سوپاپ CVVT و میل سوپاپ منطبق با آن، و افزایش نسبت تراکم موتور تا ۱۰.۵ با استفاده از طراحی پیستون‌های جدید می‌شود.

علاوه‌براین، از رینگ‌های پیستون و یاتاقان‌های جدید استفاده شده تا اصطکاک موتور کاهش و مصرف سوخت بهبود یابد.

همچنین با‌توجه به‌کاهش مصرف سوخت و بهبود آلایندگی، منیفولد هوا تازه‌طراحی شده و قابلیت نصب دریچه گاز برقی و بهبود زاویه پاشش انژکتورها را دارا است. همچنین، از منیفولد دود استیل جدید نیز استفاده شده است.

موتور M15i درحال‌حاضر با موفقیت تمام آزمون‌های عملکرد و مصرف سوخت را پشت سر گذاشته و آماده تجاری‌سازی و عرضه به‌مشتریان خودروهای جدیدی از گروه سایپا مثل کوییکGX، سایناGX، اطلس و سهند است.

این موتور با توان 90 اسب بخار و گشتاور ۱۳۷ نیوتن متر، نسبت‌به موتور M15 فعلی حدود %7 افزایش عملکرد و نیم لیتر کاهش مصرف سوخت دارد. به‌نظر می‌رسد که موتور M15i جایگاه مناسبی در پوشش موتوری محصولات سایپا داشته باشد.

محصولات گروه سایپا با این موتور ارتقاء یافته به‌زودی در بازار عرضه خواهند شد. / ایران جیب

ممکن است شما دوست داشته باشید
نمایش نظرات (9)