فناوری

سیری و هوش مصنوعی ChatGPT را باهم مقایسه نکنید!

باظهور هوش‌مصنوعی، حدس و گمان‌ها درباره این فناوری جدید زیاد شده است. سوال‌هایی که ذهن بسیاری از کاربران را به‌خود مشغول کرده‌اند عبارتند از: کدام هوش‌مصنوعی، بهترین است؟ آیا ChatGPT شبیه‌به سیری است؟ آیا ChatGPT درنهایت جایگزین سیری می‌شود؟

هم سیری و هم ChatGPT هردو توسط هوش‌مصنوعی هدایت می‌شوند، اما آیا شباهت این‌دو به‌همین‌جا ختم می‌شود؟ درادامه مقاله به تفاوت‌های سری و ChatGPT می‌پردازیم و به‌شما می‌گوییم که چرا هردو ویژگی‌های منحصربه‌فرد خودرا دارند.

مقایسه سیری با ChatGPT [چه تفاوتی بایکدیگر دارند؟]

اساسی‌ترین تفاوت بین این‌دو از هدف آن‌ها نشأت می‌گیرد. درحالی‌که ChatGPT یک مدل مبتنی برزبان با قابلیت برقراری مکالمه‌ای شبیه‌به انسان است، درمقابل سیری یک دستیار مجازی است که‌به دستورات پاسخ می‌دهد و وظایف مختلفی را در دستگاه‌های اپل انجام می‌دهد.

می‌توان این‌گونه گفت، باتوجه به‌اینکه هردو توسط هوش‌مصنوعی اداره می‌شوند، اما جایگاه‌های کاملاً متفاوتی بایکدیگر دارند. درادامه تعدادی ازتفاوت‌های خاص این‌دو را شرح می‌دهیم:

به‌روزرسانی درزمان واقعی

به‌روزرسانی درزمان واقعی

شاید به‌این فکرکنید که ChatGPT به‌همه اطلاعات دسترسی دارد و یک‌دستیار کامل برای شما می‌باشد. اما باید توجه داشته باشید که ChatGPT هیچ دسترسی بلادرنگی به رویدادهای جاری و دانش‌های روز ندارد و صرفاً به‌داده‌های سپتامبر 2021 و پیش‌ازآن محدود می‌شود. بنابراین اگر ازآن درباره اتفاقات روز سوال بپرسید، جواب صحیحی به‌شما ارائه نخواهد داد.

برای مثال اگر از چت‌بات بخواهید آب‌وهوای امروز را به‌شما اعلام کند، پاسخ می‌دهد که به‌شرایط فعلی آب‌وهوا دسترسی ندارد. همچنین اخبار و رویدادهای زنده و فوری برای ChatGPT نمایش داده نمی‌شوند.

درمقابل، سیری می‌تواند به‌روزرسانی‌های لحظه‌ای درمورد آب‌وهوا و موارددیگر ازقبیل رویدادهای بازار سهام، بازار طلا و… را به‌شما ارائه دهد. پایگاه داده سیری بصورت مرتب به‌روزرسانی می‌شود.

درگیرشدن در مکالمات

درگیرشدن در مکالمات

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که‌باعث محبوبیت ChatGPT شد، توانانی آن در درگیرشدن مکالمات، شبیه‌به انسان بود. می‌توانید همین‌حالا ChatGPT را باز کنید و یک مکالمه در مورد روزتان شروع کنید، احساسات خود را تایپ کنید، در مورد غذای مورد علاقه‌تان صحبت کنید تا ChatGPT دوستانه پاسخ شمارا بدهد. ChatGPT زمینه مکالمه را درک می‌کند، پاسخ‌های شخصی به شما می‌دهد، در ازای آن از شما سؤال می‌پرسد و دربرخی موارد ChatGPT حتی می‌تواند باعث خنده شما نیز بشود.

چت‌کردن با ChatGPT مانند چت‌کردن با یک دوست است، اما بسیار سریع‌تر و روان‌تر. به‌همین دلیل است که استفاده از ChatGPT برای حمایت از سلامت‌روان دربین کاربران محبوبیت پیدا کرده، اما هنوز مشخص نیست که این فرآیند چقدر دقیق است.

درمقابل سیری برروی اجرای وظایف و اجرای دستورات شما تمرکز دارد و جواب‌های آن معمولاً کوتاه و سرراست هستند. سیری توانایی انجام مکالمات طولانی را ندارد و درک آن از موضوع بحث، نسبتاً کم است.

فعالسازی

فعالسازی

سیری برای پاسخ‌به دستورات‌صوتی و ورودی متن طراحی شده و باعث آسان‌تر شدن تعامل کاربران با دستیار مجازی می‌شود. ازآنجایی که سیری درآیفون شما ادغام شده، می‌توانید با صحبت‌کردن با سیری، یک سؤال سریع ازاو بپرسید.

درمقابل، ChatGPT فقط با ورودی متنی کار می‌کند و به دستورات صوتی پاسخی نمی‌دهد. هربار که می‌خواهید از آن استفاده کنید، باید سوالات خودرا تایپ کنید، بنابراین اگر یک سؤال سریع و کوتاه داشته باشید که سیری بتواند به‌جای‌او به‌شما پاسخ دهد، ChatGPT ممکن‌است کمی وقت‌گیر باشد.

بااین‌حال، اگر می‌خواهید از ChatGPT با صدا استفاده کنید و آن را در آیفون خود ادغام کنید، راهی وجود دارد که تا پایان مقاله به‌آن می‌پردازیم.

اجرای دستورات پایه

اجرای دستورات پایه

یکی از مهمترین تفاوت‌های این‌دو در زمان اجرای وظایف خودش را نشان می‌دهد. تفاوتی که درآن سیری نسبت به چت‌بات برتری پیدا می‌کند. به‌عنوان دستیار مجازی رسمی اپل، هوش‌مصنوعی اینجاست تا به‌شما کمک کند کارهای روزمره‌تان را آسان‌تر و کارآمدتر انجام دهید.

می‌توانید از سیری بخواهید که یک دستگاه خانگی را کنترل کند، بلوتوث را روشن کند، به حالت کم مصرف سوئیچ کند، زنگ ساعت را تنظیم کند، تماس تلفنی برقرار کند و… . کافیست شما نام ببرید، سیری می‌تواند این‌کارها را انجام دهد. تا زندگی شما راحت‌تر شود.

ChatGPT ابزاری برای ادغام با سایر برنامه‌ها و دستگاه‌ها ندارد و نمی‌تواند خودرا با هیچ‌یک از دستگاه‌های خانه هوشمند مرتبط کند. نمی‌تواند وضعیت فعلی هیچ جسم یا وسیله فیزیکی را در اختیار شما قرار دهد. به‌عبارت ساده، این هدفی نیست که ChatGPT برای آن ساخته شده است.

پاسخگویی به سوالات شما

جواب به سوالات شما

سیری و ChatGPT هردو قدرت پاسخگویی به‌سوالات شما را دارند، البته به روش‌های متفاوت. یک سوال برای سیری مطرح کنید، پاسخی کوتاه به‌شما می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، از سیری بپرسید که جنگ جهانی دوم چه زمانی رخ داده، سیری تاریخ جنگ را به‌شما اعلام می‌کند. درمقابل، اگر این سوال را از ChatGPT بپرسید، باتوجه به‌داده‌های آموزشی زیادی که دارد، طیف گسترده‌تری از اطلاعات را به‌شما ارائه می‌دهد و یک پاراگراف از جزئیات جنگ‌جهانی‌دوم را درکنار تاریخ جنگ دراختیار شما قرار می‌دهد.

جدا از میزان اطلاعات ارائه شده، هردو در نحوه ارائه اطلاعات نیز متفاوت عمل می‌کنند. بعنوان مثال اگر از سیری سوالی در مورد “مثلث برمودا چیست؟” یا “سیاه‌چاله چیست؟” بپرسید، دستیار مجازی جستجوهای وب مرتبط و پیوندهایی را فهرست می‌کند که می‌توانید برای به‌دست‌آوردن اطلاعات در این زمینه‌ها، آن‌ها را غربال کنید.

اما اگر همین سوال‌ها را از ChatGPT بپرسید، تمام کارها را برای شما انجام می‌دهد. تمام داده‌هایی را که دارد اجرا می‌کند و به‌شما پاسخی کاملاً فرمول‌بندی‌شده ارائه می‌دهد، بنابراین نیازی نیست وقت خود را صرف گشتن درسایت‌ها و مقالات مختلف برای پیداکردن جواب کنید.

نحوه استفاده از سیری و ChatGPT برای رسیدن‌به بهترین نتایج

درحالیکه هردو به‌روش‌های خاص خود، عالی عمل می‌کنند، اما راهی وجود دارد که می‌توانید بهترین‌ها را از هردو دستیار دریافت کنید. درادامه روش استفاده از سیری و ChatGPT برای رسیدن به‌بهترین نتیجه را ارائه می‌کنیم.

  • platform.openai.com را باز کنید و وارد شوید یا ثبت‌نام کنید.
  • روی نماد با سه خط افقی در گوشه سمت راست بالای صفحه ضربه بزنید، سپس روی نماد نمایه خود کلیک کنید.
  • View keys API را انتخاب کنید.
  • روی +Create new secret key ضربه بزنید.
  • روی نماد Copy به رنگ سبز ضربه بزنید و OK را فشار دهید تا تمام شود.
  • Yue-Yang’s GitHub را باز کنید و نسخه انگلیسی آخرین به‌روزرسانی ChatGPT Siri را انتخاب کنید.
  • برای ادامه روی Set Up Shortcut ضربه بزنید.
  • کلید API کپی شده خود را در کادر Text قرار دهید و دوبار روی Next ضربه بزنید.
  • اکنون روی Add Shortcut ضربه بزنید تا در صفحه Shortcuts برنامه شما ظاهر شود.

اکنون تنها چیزی که باید بگویید این است که “Hey Siri, launch ChatGPT 1.2.4” و بعداز گفتن این جمله چت‌بات شروع به‌کار می‌کند. شما همچنین می‌توانید از میانبرها جدا از موارد ذکر شده در بالا استفاده کنید.

سیری و ChatGPT دو مدل کاملاً متفاوت از هوش‌مصنوعی

سیری و ChatGPT از نظر عملکرد، هدف، روش کار و طریقه پاسخگویی متفاوت ازهم عمل می‌کنند. سیری یک دستیار عالی برای تمام کاربران اپل است زیرا تمام دستورات را اجرا می‌کند و وظایف ضروری را بدون مشکل انجام می‌دهد.

اما سیری چیزی نیست که برای مکالمه طولانی و پاسخ‌های تشریحی بتوان از آن استفاده کرد و اینجاست که ChatGPT وارد عمل می‌شود.

نظرشما دراین باره چیه؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *