برای افزایش فضای ذخیره‌سازی پلی‌استیشن 5 حافظه داخلی بهتر است یا حافظه خارجی؟

کنسول پلی‌استیشن ۵ با حافظه زیادی عرضه نمی‌شود. روی جعبه این کنسول ۸۲۵ گیگابایت درج شده ولی…

کنسول پلی‌استیشن ۵ با حافظه زیادی عرضه نمی‌شود. روی جعبه این کنسول ۸۲۵ گیگابایت درج شده ولی اگر شما حافظه مورد نیاز سیستم را کم کنید با حدود ۶۶۷ گیگابایت روبرو هستید. این مقدار حافظه برای ۴ تا ۱۰ بازی مناسب است. زمانی که حافظه خالی شما به اتمام برسد شما چند کار مختلف می‌توانید انجام دهید. اول اینکه بازی‌ها را پاک کرده، موارد جدید را نصب کنید. راه حل دوم خرید حافظه جانبی است. این حافظه جانبی حتماً باید از نوع حافظه جامد (SSD) باشد. حال این حافظه می‌تواند خارجی یا داخلی باشد.

با توجه به فروش بسیار خوب کنسول پلی‌استیشن ۵، مشکل حافظه مشکل مهمی شده است. در سال ۲۰۱۳ ‌وقتی کنسول پلی‌استیشن ۴ عرضه شد، ۵۰۰ گیگابایت ظرفیت داشت. این ۵۰۰ گیگابایت کافی نبود و سونی تصمیم گرفت نسخه ۱ ترابایتی آن را نیز به بازار عرضه کند. متأسفانه سونی قصد ندارد این کار را برای کنسول پلی‌استیشن ۵ انجام دهد و ما شاهد نسخه ۲ ترابایتی آن نخواهیم بود.

به همین دلیل خرید یک حافظه جانبی بهترین راه بوده ولی یک سؤال جدید پیش می‌آید. اینکه کدام حافظه بهتر است؟ داخلی یا خارجی؟

PS5

حافظه داخلی و کاربرهای آن

حافظه داخلی یک قطعه کوچک بوده که در داخل کنسول شما قرار می‌گیرد. نصب یک حافظه داخلی در پلی‌استیشن ۵ کار بسیار راحتی بوده و نیازی به مهارت خاصی ندارد. زمانی که شما پنل‌های کناری کنسول را باز کنید با یک فضای خالی روبرو خواهید شد. این فضای خالی جایگاه اتصال حافظه جانبی داخلی بوده و در آن یک عدد M.2 SSD قرار می‌گیرد.

دقت کنید که حافظه داخلی تنها حالتی است که می‌توانید به طور مستقیم در آن بازی را تجربه کنید. به این شکل که شما نمی‌توانید از طریق یک حافظه خارجی بازی‌ کنید. پس اگر حافظه شما پر از بازی‌های نسل جدید است بهتر است حافظه داخلی نصب بکنید. دقت کنید که برای خرید حافظه جانبی باید به مشخصات آن دقت کنید چون موارد خاصی با پلی‌استیشن ۵ سازگار هستند.

نکته مثبت دیگر حافظه داخلی این است که عملکرد کنسول شما را بهتر خواهد کرد. مخصوصاً اگر حافظه‌ای که نصب می‌کنید سرعت بالایی داشته که باعث می‌شود عملکرد کلی کنسول بهتر شود. پس به طور کلی اگر شما به دنبال ارتقاء کنسول خود هستید، خرید یک حافظه جامد بهترین انتخاب است.

حافظه PS5

کنسول پلی‌استیشن ۵ یک جایگاه خاص درون خود برای قرار گرفتن حافظه جامد دارد. نکته اینجاست که حافظه‌های خاصی با این کنسول سازگار بوده و قبل از خرید شما حتماً باید مشخصات حافظه جامد خود را بررسی کنید.

حافظه داخلی یک جایگاه USB کنسول شما را اشغال نخواهد کرد. به طور کلی تعداد جایگاه‌های USB کنسول پلی‌استیشن ۵ کم است. پس شما باید استفاده بهینه از آن‌ها بکنید. به دلیل اینکه دسته‌های کنسول برای شارژ شدن نیاز به این جایگاه دارند پس خالی بودن یکی از آن‌ها الزامی است. نکته مثبت حافظه داخلی این است که جایگاه USB اشغال نکرده و در داخل دستگاه قرار می‌گیرد.

با قرار گرفتن حافظه جامد داخل کنسول شما مشکل جابجایی کنسول یا زحمت بیشتر در سیستم عامل را نخواهید داشت. به طور کلی حافظه جامد داخلی زحمت کمتری داشته و تجربه بهتری را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

حافظه خارجی این نکته منفی را دارد که قبل از جدا شدن باید از سیستم عامل کنسول مجوز گرفته شود. مگرنه امکان دارد اطلاعات شما قفل شده و دسترسی شما به آن محدود شود. زمانی که شما حافظه داخلی را نصب کردید می‌توانید آن را به عنوان محل نصب بازی‌های جدید انتخاب کنید. با اینکار هر عنوانی که نصب می‌شود روی حافظه جانبی داخلی قرار گرفته و از روی آن اجرا می‌شود.

حافظه جانبی خارجی و کاربردهای آن

حافظه جانبی خارجی یک دستگاه کوچک است که بوسیله یک پورت USB به کنسول شما متصل می‌شود. استفاده از این حافظه جانبی به اندازه یک حافظه جانبی داخلی راحت نیست. با این حال نکات مثبت بسیار زیادی در مورد حافظه جانبی خارجی هم وجود دارد که خرید آن را منطقی می‌کند. نکته اصلی در مورد این حافظه‌ها این است که شما باید به یاد داشته باشید که در سیستم عامل پلی‌استیشن ۵ این حافظه را جدا کرده و سپس به صورت فیزیکی آن را جدا کنید. با این کار محتوای موجود در حافظه نیز به طور کامل سالم باقی خواهد ماند.

نکته اصلی و مثبت این حافظه‌ها قابل حمل بودن آن‌ها است. به این شکل که شما می‌توانید به راحتی آن را همه‌جا با خود برده و نیازی به حمل کنسول با خود ندارید. در نتیجه شما هرکجا که بخواهید بروید، بدون نیاز به تلاش زیاد می‌توانید بازی‌های خود را با خود حمل کنید. اتصال آن‌ نیز بسیار راحت است. به این شکل که شما تنها نیاز به یک سیم USB برای اتصال این حافظه‌ها دارید.

اگر شما بخواهید حافظه داخلی را جابجا کنید باید کنسول خود را باز کرده و حافظه را از جایگاه خود خارج کنید. سپس آن را به کنسول دیگری منتقل کرده و دوباره متصل کنید. این کار اصلاً منطقی به نظر نمی‌رسد. به همین دلیل در این شرایط یک حافظه جانبی خارجی به شدت کارآمد به نظر می‌رسد.

PS5

یکی دیگر از نکات مثبت حافظه جانبی خارجی قیمت آن است. این حافظه‌ها معمولاً قیمت کمتری از حافظه‌های داخلی داشته و به همین دلیل اگر محدودیت در بودجه خود دارید، خرید حافظه خارجی برای شما بهتر است. این قیمت کمتر یک مزیت دیگر هم دارد. به این شکل که شما می‌توانید با یک قیمت کمتر حافظه بیشتری در اختیار داشته باشید که به شدت می‌تواند کاربردی باشد.

حافظه‌های جانبی خارجی برای ذخیره فایل‌های بازی‌های پلی‌استیشن ۴ بسیار مناسب هستند. به این شکل که شما می‌توانید فایل‌های بازی‌های پلی‌استیشن ۵ را نیز روی حافظه جانبی خود ذخیره کنید ولی برای اجرای بازی باید آن را دوباره روی حافظه داخلی انتقال دهید. به همین دلیل شما دیگر نیازی به دانلود دوباره فایل‌ها نخواهید داشت ولی نمی‌توانید روی این حافظه هم بازی‌های نسل نهمی را اجرا کنید.

نکته اصلی اینجاست که اگر شما تعداد زیادی بازی نسل هشتمی دارید، حافظه جانبی خارجی بسیار کارآمدتر است. شما به راحتی می‌توانید بازی‌های نسل هشتمی را از روی حافظه جانبی خارجی اجرا کرده و دیگر نیازی به انتقال آن‌ها به حافظه داخلی نخواهید داشت. با داشتن یک حافظه جانبی خارجی شما می‌توانید آن را به طور اختصاصی برای بازی‌های نسل هشتمی خود قرار داده و حافظه داخلی سیستم را نیز برای بازی‌های نسل نهمی خالی کنید.

حافظه داخلی بخریم یا خارجی؟

به طور کلی نکات مثبت و منفی بسیار زیادی برای هر دو وجود دارند که شما باید به آن‌ها توجه کنید. تفاوت اصلی این دو حافظه در اجرای عناوین بازی است. به این شکل که حافظه جانبی خارجی توانایی اجرای عناوین نسل نهمی را ندارد. این در حالی است که حافظه داخلی آن را به راحتی اجرا کرده و تجربه استفاده آسان‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهد.

در اصل شما باید ببینید که اکثر عناوینی که دارید نسل نهمی است یا نسل هشتمی. اگر نسل هشتمی است، یک حافظه جانبی خارجی برای شما مناسب‌تر است. این در صورتی است که اگر اکثر بازی‌های شما نسل نهمی است، یک حافظه جانبی داخلی برای شما مناسب‌تر است. اگر هم شما از هر دو نسل بازی‌های زیادی دارید و محدودیت بودجه ندارید، هر دو مورد را خریداری کنید!

به طور کلی افزایش حافظه جانبی کنسول پلی‌استیشن ۵ نه تنهای ضرری ندارد بلکه تا حدی ضروری هم هست. شما با استفاده از آن می‌توانید عناوین بسیار زیادی را ذخیره کرده و عملکرد کنسول خود را نیز بهتر کنید. بحث اصلی این است که دانلود یک بازی فرایندی وقت‌گیر و طولانی است. پس بهتر است فایل‌های عناوین قبلی را ذخیره داشته باشید تا در صورت نیاز دوباره آن‌ها را تجربه کرده و دیگر نیازی به دریافت دوباره آن‌ها نداشته باشید.

بادنبال‌کردن صفحه فناوری ما، جدیدترین اخبار این حوزه را از رایااستور دنبال کنید.

پربازدیدترین مقالات مارا نیز دنبال کنید:

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید