استفاده از هوش‌مصنوعی در سیستم بانکداری کشور

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: بانک‌ها در نظر دارند از مدل‌های مختلف هوش مصنوعی برای ارئه خدمات بهتر و بیشتر در آینده استفاده کنند.

مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، اعلام کرده که بانک‌ها به منظور ارائه خدمات بهتر و گسترده‌تر در آینده، قصد دارند از مدل‌های مختلف هوش‌مصنوعی استفاده کنند. او بیان کرده است که در دهه‌های گذشته، فرایندهای فناوری در شبکه بانکی کشور تحولات مختلفی را تجربه کرده‌اند، از الکترونیک شدن دیتا و تجمیع آن تا شبکه‌های بین‌بانکی و کارتی و سپس شبکه‌های پرداخت و دستگاه‌های کارتخوان.

محرمیان بیان کرده است که با استفاده از هوش مصنوعی، می‌توان به تدریج از تخلفات در حوزه‌های بانکی و مالی جلوگیری کرد. او افزوده که در اعتبارسنجی، اطلاعات مختلف از سازمان‌های بانکی و سازمان‌های مالیاتی، قوه قضائیه، وزارت رفاه، راهنمایی و رانندگی، وزارت نیرو و مخابرات، به جمع و پردازش براساس مدل‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی با ارائه امتیاز اعتباری برای بازپرداخت تسهیلات می‌پردازند.

درباره وثیقه‌گذاری و رمزارزها در شبکه بانکی، او اظهار کرده که درحال‌حاضر مورد تایید نیست و دارای منع قانونی و تبعاتی برای سیستم پولی کشور است. اما اقداماتی در حوزه بانکی و مالی در دست اقدام است تا توصیف الکترونیک مطلوبی در این حوزه ارائه شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید