فناوری

گوگل درحال ایجاد تغییرات کلیدی در اندروید، کروم، جستجو و سایر سرویس‌های خود در اروپا است

براساس گزارشی که منتشرشده است، گوگل در راستای اینکه بتواند خدماتش را با قانون آینده DMA اتحادیه اروپا هماهنگ کند، تغییراتی را در خدمات و سرویس‌های خود اعمال می‌کند.

باتوجه به‌اینکه اروپا آماده این است تا در 6 مارس 2024، قانون بازارهای دیجیتال (DMA) را تصویب کند، گوگل درتلاش است تا خودش را بااین قوانین هماهنگ سازد. ازاین‌رو این غول جستجو اقدام به آزمایش و ایجاد تغییراتی در محصولات و خدمات خود در اروپا کرده است. در گزارشی که توسط این شرکت منتشر شده است به نحوه تغییر اندروید، کروم، جستجو و سایر سرویس‌های گوگل برای کاربران اروپایی اشاره دارد. در ادامه باما همراه باشید تا جزئیات این گزارش را بررسی کنیم.

تغییرات گوگل برای اندورید در اروپا

براساس قانون DMA جدید اتحادیه اروپا، گوگل موظف است در طول فرآیند راه‌اندازی تلفن، یک صفحه‌جدید اضافه کند و درآن به کاربران گوشی‌های اندرویدی این اجازه را بدهد تا موتور جستجو پیش‌فرض یا مرورگر پیش‌فرض خود را انتخاب کنند. برنامه دسکتاپ کروم و نسخه iOS آن نیز این صفحه انتخابی را نمایش می‌دهند.

تغییرات گوگل برای سایر سرویس‌ها در اروپا

مورد دیگری که قرار است تغییرات داشته باشد، بخش اشتراک‌گذاری داده‌های کاربر برای تمام خدمات و محصولات گوگل است. باتوجه به نزدیک‌شدن به تصویب قانون جدید DMA، گوگل قصد دارد یک بنر رضایت اضافی به مردم اروپا نمایش دهد و از آن‌ها بپرسد که آیا می‌خواهند داده‌های آن‌ها برای استفاده از سایر محتواها و سرویس‌های گوگل به‌اشتراک گذاشته شوند یا خیر؟

گوگل همچنین به‌کاربران اروپا این اجازه را می‌دهد که انتخاب کنند برخی از خدمات مانند یوتیوب، جستجو، خدمات تبلیغات، کروم، گوگل‌پلی و… با یکدیگر مرتبط باشند یا نباشند. کاربران این اجازه را دارند که انتخاب کنند همه خدمات با یکدیگر مرتبط باشند، هیچ‌کدام از آن‌ها با یکدیگر مرتبط نباشند و یا اینکه انتخاب کنند کدام یک از سرویس‌ها با یکدیگر مرتبط باشند. درصورت مرتبط‌بودن هر خدمت با خدمت دیگر، داده‌های آن‌ها با یکدیگر به اشتراک گذاشته خواهد شد.

البته گوگل هشدار می‌دهد اگر خدمات با یکدیگر مرتبط نباشند، ممکن است برخی از ویژگی‌ها به‌درستی کار نکنند. مثلا، اگر ارتباط جستجو، یوتیوب و کروم را قطع کنید، دیگر نمی‌توانید توصیه‌هایی از قبیل «چه چیزی باید تماشا کنید» و فید دیسکاور را بصورت شخصی‌سازی‌شده مشاهده نمایید.

نتایج جستجو نیز دچار تغییراتی خواهند شد

براساس قانون جدید طی چندهفته آینده، نتایج جستجو برای درخواست‌هایی مانند توصیه‌های هتل یا خرید یک محصول تغییر می‌کنند.

طبق گفته گوگل، قرار است واحد‌های اختصاصی شامل گروهی از پیوندها به سایت‌های مقایسه در سراسر وب و میانبرهای جستجو در بالای صفحه‌جستجو برای کمک به‌افراد برای بهبود جستجوی آن‌ها معرفی شود. گوگل در ادامه درباره دسته‌هایی مانند هتل‌ها گفته است: ما شروع به آزمایش فضای‌اختصاصی برای سایت‌های مقایسه و تأمین‌کنندگان مستقیم خواهیم کرد تا نتایج فردی دقیق‌تری از جمله تصاویر، رتبه‌بندی ستاره‌ها و موارد دیگر را نشان دهیم.

درنهایت گوگل یک API را دراختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد تا به‌کاربران کمک کنند داده‌های خودشان را از سرویس‌های گوگل به سرویس‌های شخص‌ثالث منتقل کنند. درحالیکه گوگل این تغییرات را طبق تصویب قانون جدید DMA انجام می‌دهد، اما به‌هیچ‌عنوان از آن رضایت ندارد.

گوگل در انتهای اعلامیه خود می‌گوید: “درحالیکه ما از قوانین DMA پشتیبانی می‌کنیم، اما نگران هستیم چراکه این قوانین می‌توانند بر انتخاب‌های مردم و مشاغل اروپا تأثیرگذار باشند و سهم مارا کاهش دهند.”

طبق گفته گوگل، این به‌روزرسانی‌ها به تدریج اعمال خواهند شد و گوگل جزئیات تغییرات نهایی را پیش‌از مهلت مارس به‌اشتراک خواهد گذاشت. نظرشما با قانون جدید اتحادیه اروپا چیست؟

منبع
androidauthority

محمد ترکاشوند

نویسنده و سردبیر رایااستور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید