هوش مصنوعی

هوش‌مصنوعی Meta AI به iOS 18 می‌آید؛ مذاکره اپل با متا برای همکاری!

به‌نظر می‌رسد هوش‌مصنوعی متا قرار است به Apple Intelligence کمک کند.

اپل و متا سال‌هاست که رابطه خوبی باهم ندارند و همواره سر مسائلی مانند حریم‌خصوصی، خط‌مشی فروشگاه برنامه‌ها و… با هم درگیر بوده‌اند. اما به‌نظر می‌رسد این دو غول فناوری بالاخره موضوعی را پیدا کرده‌اند تا باهم توافق کنند.

طبق گزارش منتشر شده از یک منبع معتبر، به‌نظر می‌رسد اپل و متا باهم درباره شراکتی صحبت کرده‌اند که باعث می‌شود مدل‌های هوش‌مصنوعی متا در iOS 18 برای Apple Intelligence ادغام شوند.

گفته می‌شود این ادغام، مشابه قراردادی است که اپل با چت‌جی‌پی‌تی منعقد کرده که درحال‌حاضر تنها شریک شخص‌ثالث برای Apple Intelligence است. درحالیکه اکثر قابلیت‌های هوش‌مصنوعی روی دستگاه و مدل‌های ابری اپل اجرا می‌شوند، اما این شرکت تمایل دارد تا به درخواست‌های کاربر در مورد «دانش جهانی» کمک کند تا به یک مدل هوش‌مصنوعی شخص‌ثالث منتقل شوند.

برای مثال: با فعال بودن iOS 18 و Apple Intelligence، اگر از سیری بپرسید چگونه یک وعده غذایی پنج دوره‌ای با طعم‌های مختلف درست کنیم، سیری از شما می‌پرسد که آیا می‌خواهید درخواست را به چت‌جی‌پی‌تی ارسال کند یا خیر؟

اگر شما تأیید کنید، مدل ChatGPT OpenAI درخواست را پردازش می‌کند و جواب در نمای سیری بصورت خطی ظاهر می‌شود. لازم‌به‌ذکر است که چت‌جی‌پی‌تی از طریق پنل Apple Intelligence Writing Tools در دسترس است و به کاربران کمک می‌کند تا صفحات متنی یا تصاویر واقعی را تولید کنند.

طبق شرایط قرارداد، چت‌جی‌پی‌تی مجاز به جمع‌آوری داده‌های کاربر نیست و موظف است بعد از پردازش درخواست‌ها، همه اطلاعات کاربر را حذف کند. گفتنی است که این ادغام با ChatGPT-4o هم بصورت رایگان در دسترس است. کاربران می‌توانند بصورت اختیاری با حساب چت‌جی‌پی‌تی خود وارد شوند تا به ویژگی‌های ChatGPT Plus دسترسی داشته باشند.

اپل در صحبت‌های خود بصورت واضح اعلام کرده که به‌دنبال طیف وسیعی از مدل‌ها است، بنابراین مدل Meta AI هم می‌تواند در این ترکیب قرار بگیرد. اپل همچنین با مدل‌های هوش‌مصنوعی جمنای گوگل، Perplexity، Anthropic و سایر مدل‌ها درحال مذاکره است.

Apple Intelligence در پاییز سال جاری بعنوان بخشی از آپدیت‌های iOS 18، iPadOS 18 و macOS Sequoia در دسترس خواهد بود. این مدل ابتدا به زبان انگلیسی ایالات‌متحده برای آیفون 15 پرو و مدل‌های آیپد و مک با تراشه M1 یا جدیدتر در دسترس قرار می‌گیرد، سپس برای پشتیبانی از زبان‌ها و سایر مناطق به‌مرور زمان گسترش پیدا می‌کند.

محمد ترکاشوند

نویسنده و سردبیر رایااستور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید