info@rayastor.ir 021-6652-1075
ورود و عضویت
0

سبد خرید شما خالی است

×

چرا باتری گوشی موبایل باد می کند ؟

محمد ترکاشوند
30 فروردین 1399
دقیقه زمان برای مطالعه
چرا باتری گوشی موبایل باد می کند ؟

همه ما در طول روزمرگی خود از لوازم بسیاری استفاده می کنیم اما به اکثر آن وسایل هیچ دلباختگی نداریم . از این بین ، گوشی موبایل تنها وسیله ای میباشد که اکثر افراد به آن وابسته هستند و برای گذارندن امورات خود به آن احتیاج دارند . شاید برای بسیاری از افراد دوری از تلفن همراه برای حتی چند ساعت ، بسیار سخت و  طاقت فرسا باشد . اما چه می شود که ما از گوشی خود نمی توانیم استفاده کنیم ؟ پاسخ به این سوال بسیار واضح میباشد ، خرابی گوشی یا خرابی قطعات گوشی موبایل میباشد . مهمترین قطعه جانبی برای گوشی موبایل ، باتری میباشد . یکی از مشکلات جدی و خطرناکی که ممکن است برای باتری موبایل شما بوجود آید ، بادکردن و ورم کردن باتری موبایل میباشد . در ادامه قصد داریم دلیل بادکردن باتری را باهم بررسی کنیم ، پس حتما با ما همراه باشید و تا انتها مطالعه بفرمایید .

باتری لیتیوم یونی چیست ؟

دلیل بادکردن باتری گوشی چیست

باتری هایی که امروزه در گوشی های هوشمند بکار رفته اند همگی از نوع لیتیوم یونی هستند . باتری های لیتیوم یونی بهترین نوع باتری هستند ولی بهترین باتری ها هم ، نقطه ضعف دارند و می توانند آسیب ببیند . از آنجا که عنصر لیتیوم بسیار واکنش گرا میباشد ، علاوه بر مزایایی که دارد می تواند معایب بسیاری هم داشته باشد . واکنش پذیری بالای باتری های لیتیوم باعث شده است تا اگر اصول و قواعد نگهداری از باتری از جانب کاربر رعایت نشود بتواند صدمات جدی به کاربر وارد کند .

آیا باتری گوشی متورم می شود ؟

آیا باتری گوشی ورم می کند ؟

بله . باتری گوشی می تواند ورم کند . اصلا یکی از معضلاتی که اکثر کاربران با آن رو به رو هستند ، مشکل بادکردن باتری گوشی میباشد . بسیاری از کاربران به دلیل عدم رعایت در نگهداری باتری ، باعث می شوند که باتری گوشی آنها ورم کند .

چرا باتری موبایل باد می کند ؟

چرا باتری گوشی موبایل باد می کند ؟

باد کردن باتری گوشی می تواند علت های مختلفی داشته باشد . مهمترین علت بادکردن باتری گوشی را می توان سهل انگاری کاربر در نگهداری از گوشی موبایل خود دانست . باتری گوشی بدون دلیل باد نمی کند مگر اینکه از آن محافظت نشود . در ادامه برای شما چند مورد از مهمترین دلایل اصلی بادکردگی باتری موبایل را بیان خواهیم کرد .

گرما

شاید بتوان گفت مهمترین دلیل بادکردن باتری گوشی ، گرما میباشد . هر چیزی یک دشمن دارد که برای سلامتی آن بسیار خطرناک میباشد . بزرگترین دشمن برای سلامت باتری های لیتیوم یونی ، گرما میباشد . گرما به تنهایی می تواند در مدت زمان بسیار کوتاهی باعث ورم باتری گوشی شما گردد .

استفاده بیش از حد از گوشی

علت دیگر بادکردن باتری گوشی ، استفاده بیش از اندازه از گوشی موبایل میباشد . همانطور که در قسمت قبل برای شما گفتیم ، بزرگترین و اصلی ترین دشمن باتری موبایل ، گرما میباشد . اکثر کاربران عادت دارند برای طولانی مدت با گوشی خود بازی می کنند و یا اینکه از اپلیکیشن ها و مرورگر گوشی خود زیاد استفاده میکنند . همین استفاده بیش از حد و داغ شدن گوشی باعث بادکردن باتری گوشی می شود .

رها کردن بیش از حد گوشی در شارژ

یکی از اشتباهات دیگری که دلیل بادکردن باتری گوشی می شود ، رها کردن بیش از حد گوشی در شارژ میباشد . گوشی های هوشمند امروزی وقتی که شارژ باتری تکمیل می شود عملیات دریافت شارژ را قطع می کنند ولی اگر بعد از تکمیل شدن شارژ ، گوشی همواره در شارژ برای مدت طولانی باقی بماند ، گوشی شما گرم می شود و طبق توضیحات بالا گرما بزرگترین دشمن برای باتری میباشد و از دلایل اصلی بادکردن باتری گوشی میباشد .

 

[newsletter_signup_form id=3]

 

علائم باد کردن باتری موبایل چیست ؟

علائم و نشانه های باد کردن باتری گوشی چیست ؟

نشانه های ورم باتری را می توان به دو صورت سخت افزاری و نرم افزاری مشاهده نمود . نشانه های نرم افزاری را می توان در عملکرد گوشی فهمید و نشانه های سخت افزاری را می توان در تغییر شکل باتری پیدا کرد .

نشانه های نرم افزاری بادکردن باتری گوشی چیست ؟

علائم نرم افزاری بادکردگی باتری گوشی را می توان در اختلالاتی که در عملکرد گوشی ایجاد می شود ، پیدا کرد  . اما این اختلالات چیست ؟

خالی شدن سریع شارژ باتری

در اکثر مواقع وقتی که باتری گوشی باد می کند ، باعث می شود که باتری دچار مشکل شود و نتواند شارژ را برای مدت طولانی نگه دارد . همین امر باعث خواهد شد تا شارژ باتری گوشی شما به سرعت کاهش پیدا کند .

شارژ نشدن باتری

شاید دیده باشید و یا شنیده باشید که باتری نمی تواند شارژ دریافت کند . دلیل اینکه باتری قادر به دریافت شارژ نیست ، می تواند ورم باتری گوشی باشد . زمانی که الکترود های باتری های لیتیوم یونی قادر به انتقال شارژ نیستند ، باعث ایجاد اختلال در عملکرد باتری می شود .

خاموش و روشن شدن ناگهانی گوشی

یکی دیگر از نشانه های اصلی بادکردن باتری گوشی ، خاموش و روشن شدن ناگهانی گوشی میباشد . اگر گوشی شماهم بطور ناگهانی خاموش و یا روشن شد این احتمال را بدهید که باتری شما باد کرده است .

البته نمی توان بطور یقین گفت که موارد ذکر شده دلایل 100% اصلی بادگردگی باتری موبایل هستند ولی اگر هریک از نشانه های ذکر شده را مشاهده نمودید حتما باتری گوشی خود را به یک متخصص نشان دهید .

نشانه های سخت افزاری بادکردن باتری گوشی چیست ؟

مهمترین نشانه سخت افزاری مربوط به ورم باتری گوشی ، تغییر شکل ظاهری  باتری گوشی میباشد . در گاهی اوقات ورم و برآمدگی باتری گوشی به راحتی با چشم قابل دیدن است به طوری که درب پشت گوشی و یا ال سی دی گوشی بلند می شود . ولی در بیشتر اوقات امکان بررسی چشمی وجود ندارد و برای اینکه از ورم باتری گوشی مطمئن شوید باید باتری را از گوشی جدا کنید و روی یک سطح صاف و شیشه ای بچرخانید اگر باتری برای مدتی چرخید یعنی باتری گوشی شما باد کرده است و اگر چرخش نداشت یعنی باتری شما سالم است .

آیا باطری بادکرده خطرناک است ؟

آیا باتری بادکرده خطرناک است ؟

سوالی که بسیاری از کاربران از ما میپرسند این است که ایا باطری بادکرده خطرناک است ؟ . در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله . خطرات باتری بادکرده باتری موبایل بسیار زیاد است . اگر باتری گوشی شما باد کرده باشد و شما به آن اهمیت ندهید ، می تواند منفجر شود . انفجار باتری گوشی بادکرده می تواند باعث آسیب رساندن جدی به شما گردد .

حتما در مورد بادکردگی باتری گوشی خود ، وسواس داشته باشید .

برای جلوگیری از باد کردن باتری گوشی چه کنیم ؟

جلوگیری از بادکردن و ورم باتری گوشی موبایل

برای جلوگیری از خرابی باتری گوشی بویژه بادکردن باتری موبایل باید از همین الان اقدام کنید . در ادامه روش های بسیار ساده ای به شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانید از بادکردگی باتری موبایل خود جلوگیری کنید :

از شارژر اصلی استفاده کنید

هر شارژر دارای یک ولتاژ خروجی مشخص میباشد که انرژی را با همان شدت جریان وارد باتری گوشی می کند . از این رو هر باتری هم دارای یک شدت جریان ورودی مشخص میباشد . شارژر باید انرژی را طبق نیاز باتری به او تحویل بدهد . شارژر های تقلبی به دلیل استفاده مواد اولیه بی کیفیت نمی توانند انرژی را بصورت یکنواخت وارد گوشی کنند ، به همین دلیل باعث فشار به باتری و ایجاد گرمای مضاعف در باتری می شوند .

برای جلوگیری از بادکردن باتری حتما از شارژر اصلی استفاده کنید .

باتری گوشی را به اندازه شارژ کنید

برای اینکه همواره باتری شما سلامت باشد باید اصول صحیح شارژ کردن باتری را بدانید . با رعایت کردن اصول شارژ باتری علاوه بر اینکه باعث افزایش عمر باتری گوشی خود می شوید ، از ورم کردن باتری موبایل خود نیز جلوگیری خواهید کرد . مهمترین نکته در سلامت باتری گوشی ، شارژ به اندازه باتری میباشد . برای این منظور حتما باتری خود را تا 80% شارژ کنید ، شارژ بیش از 80% باتری ، باعث فشار به باتری گوشی شما خواهد شد .

از قرار دادن گوشی در مکان های گرم جلوگیری کنید

همانطور که چندبار در طول مقاله برای شما مطرح کردیم ، بزرگترین دشمن برای باتری موبایل ، گرما میباشد . حالا چه گرمایی که از طریق فعالیت گوشی تولید شود و چه گرمایی که از طریق محیط به باتری منتقل شود . با قرار ندادن باتری در محیط های گرم ، می توانید عمر باتری گوشی را افزایش دهید .

از بازی کردن بیش از اندازه با گوشی بپرهیزید

تا به این جای مقاله چندباری تذکر دادیم که گرما دشمن اصلی باتری موبایل میباشد . انجام بازی به مدت زیاد باعث ایجاد گرما در گوشی خواهد شد . اگر شما به داغ شدن گوشی خود اهمیت ندهید در آینده ای بسیار نزدیک باتری موبایل شما باد خواهد کرد . یکی از علت های اصلی بادکردن باتری گوشی همین بازی کردن بیش از اندازه میباشد . اگر می خواهید عمر باتری شما افزایش پیدا کند ، حتما در بازی کردن با گوشی احتیاط کنید و قبل از اینکه گوشی داغ شود ، بازی را قطع کنید .

اجازه ندهید گوشی برای طولانی مدت در شارژ بماند

اجازه ندهید گوشی موبایل برای طولانی مدت در شارژ بماند . گوشی های هوشمند به محض اینکه باتری کامل شارژ می شود ، عملیات دریافت شارژ را متوقف می کند و اجازه دریافت شارژ را نمی دهند . ولی اگر گوشی برای طولانی مدت در شارژ باشد ، به دلیل اتصالی که با شارژر دارد ، داغ می شود و خودتان می دانید که داغ شدن و گرما چقدر برای باتری خطرناک است .

 

خوب دوستان تا به اینجا با مفهوم و خطرات باد کردن باتری گوشی موبایل آشنا شدید و متوجه شدید که دلیل اصلی ورم باتری گوشی ، گرما میباشد . پس اگر نمی خواهید باتری شما باد کند ، اجازه ندهید باتری شما گرم شود .

رفع بادکردن باتری گوشی

زمانی که باتری گوشی بادکرد ، عملا باید به فکر خرید باتری گوشی جدیدی باشید . رفع بادکردن باتری برای مواقعی کاربرد دارد که هنوز حال باتری خیلی خراب نشده است . برای اینکه مشکلات مربوط به باتری موبایل شما رفع شوند ، پیشنهاد می کنیم که هر ماه باتری خود را کالیبره کنید . کالیبره کردن باتری گوشی ، علاوه بر اینکه از خرابی باتری جلوگیری می کند ، باعث می شود اگر باتری شما آسیب هم دیده باشد آن آسیب دیدگی تا حد زیادی رفع شود .

 

امیدواریم تا به اینجای مقاله مشکل شما بطور کامل برطرف شده باشد و باتری شما سلامت باشد و شما احتیاجی به تعویض باتری خود نداشته باشید . ولی اگر به هر دلیلی که قبلا نمی دانستید باعث کاهش عمر باتری گوشی خود شده اید و باتری شما خراب شده است حتما با ما همراه باشید .

باید به این نکته توجه کنید که باتری گوشی ، مهمترین قطعه جانبی برای موبایل شما میباشد . اگر باتری گوشی نتواند عملکرد صحیحی داشته باشد در حقیقت گوشی هوشمند نیز کارایی خوبی نخواهد داشت . بهتر است خیلی واضح تر برای شما بگوییم که یک گوشی هوشمند بدون داشتن یک باتری خوب ، بیشتر به یک اسباب بازی شیک میماند تا یک گوشی هوشمند . پس در خرید باتری موبایل بسیار محتاط باشید .

خرید باتری گوشی خود را حتما از فروشگاه های معتبر و با سابقه انجام دهید تا بتوانند در قبال خرید شما به شما خدمات دهند . اگر شما برای خرید باتری گوشی ، فروشگاه خاصی را نمی شناسید ما به شما فروشگاه آنلاین رایااستور را معرفی کنیم .

شما می توانید خرید باتری گوشی سامسونگ ، خرید باتری گوشی آیفون ، خرید باتری گوشی هواوی ، خرید باتری موبایل نوکیا ، خرید باتری گوشی ال جی ، خرید باتری گوشی htc ، خرید باتری گوشی شیائومی ، خرید باتری گوشی سونی و … خود را از رایااستور انجام دهید . حال بهتر است بدانید چرا ما به شما پیشهاد می کنیم که خرید باتری خود را از رایااستور انجام دهید :

 • تنها مرجع تخصصی فروش انواع باتری موبایل در کشور است
 • تمامی باتری‌ها 100% اورجینال هستند
 • تمامی باتری‌ها 120 روز گارانتی تعویض دارند
 • تمامی باتری‌ها 48 ساعت گارانتی بازگشت وجه دارند
 • مشاوره با کارشناسان رایااستور کاملا رایگان است
 • تمامی باتری‌ها شامل گارانتی قیمت هستند
 • تمامی باطری‌ها شامل گارانتی کیفیت هستند
 • تمامی باتری‌ها شامل گارانتی اصالت و سلامت هستند
 • و …

 

حتما برای یک بار هم شده از رایااستور خرید کنید ، حتما راضی خواهید بود و به دوستان خود هم حتما رایااستور را معرفی خواهید کرد .

مطالب مرتبط

لیست قیمت باتری های اورجینال سامسونگ – بررسی تخصصی باتری

ضمن تشکر از تمامی کاربران وب سایت رایا استور در این پست از سایت قصد داریم تا ...
رایا استور
28 خرداد 1398
بازیافت باطری گوشی

باتری موبایل را چگونه دور بیندازیم؟

باتری موبایل را چگونه دور بیندازیم: در این مقاله از سایت رایااستور می خواهیم درمورد نحوه بازیافت ...
محمد ترکاشوند
05 مرداد 1399
اولین شارژ باتری موبایل آیفون

اولین شارژ باتری موبایل آیفون

اولین شارژ باتری موبایل آیفون: خرید باتری گوشی آیفون از فروشگاه اینترنتی رایااستور به شما این امکان ...
محمد ترکاشوند
01 شهریور 1399
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Compare