info@rayastor.ir 021-6652-1075
ورود و عضویت
0

سبد خرید شما خالی است

×

بهترین روش های نگهداری باتری موبایل (شارژ کردن باتری گوشی)

محمد ترکاشوند
25 ژوئن 2020
دقیقه زمان برای مطالعه
بهترین روش نگهداری باتری موبایل (نکات صحیح مراقبت از باتری)

بهترین روش نگهداری باتری موبایل: ممکن است برایتان پیش آمده باشد که در حال استفاده ازگوشی هوشمند خود هستید و ناگهان باتری آن تمام میشود و دستگاه شما حین کار کردن خاموش میشود؛ و در آن هنگام باتری ها برای شما تبدل به یک تکنولوژی نفرت انگیز میشود.اما به هر حال حس شما نسبت به آن نمی تواند از تاثیر گذاری این قطعه کوچک بکاهد و کارایی آن را تغییر دهد. شارژ کردن صحیح باتری گوشی موبایل بسیار اهمیت دارد و دارای قوائد و نکات خاصی است که با رعایت کردن آنها به افزایش عمر باتری گوشی خود کمک کنید. در این مقاله به روش صحیح شارژ باتری موبایل می پردازیم.

سلامت باتری بر تجربه کلی شما از یک گوشی همراه تأثیر زیادی خواهد گذاشت. هیچ‌کس دوست ندارد که در وسط مکالمه شارژ گوشی همراهش تمام شود. به همین دلیل است که همه ما تلاش می‌کنیم تا در هر فرصتی باتری گوشی خود را شارژ کنیم. درهرصورت، برخی از عادت‌های مخرب می‌توانند به مرور زمان باعث خرابی باتری تلفن‌های همراه شوند.

بهترین روش نگهداری باتری موبایل

ممکن است این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که، چگونه عمر باتری گوشی را افزایش دهیم؟ چه چیزهایی باتری گوشی را خراب میکند؟ بیشتر کسانی که دارای گوشی ‌های هوشمند هستند همواره به دنبال روش هایی برای افزایش عمر باتری موبایل خود هستند. هرچند تکنولوژی شارژ سریع مدت فرایند شارژ را بسیار کاهش داده است، اما به دلیل پیشرفت های بسیاری که در طراحی و ساخت گوشی های هوشمند به وجود آمده، باتری های آنها غیر قابل تعویض است پس در صورت بروز مشکل در باطری نمی توان آن را به راحتی تغییر داد. به همین خاطر باید با رعایت روش مراقبت از باتری گوشی در راستای افزایش عمر باطری قدم مهمی برداریم تا در این زمینه با مشکلی رو به رو نشویم.

شیوه های محافظت از باتری گوشی

یکی از مهم ترین و اصلی ترین وسایل امروزی که پیشرفت زیادی را در آن مشاهده نموده ایم، متعلق به گوشی های هوشمند است که بی شک در زندگی تمام ما انسان ها موثر بوده اند و توانسته به بهترین طریق و شکل ممکن بدرخشند. از این رو ما انسان ها تمام اطلاعات خود را درون این دستگاه های هوشمند نگهداری می کنیم تا بتوانیم در مواقع نیاز از آنها استفاده کنیم.

با این وجود باید به شدت مراقب آنها باشیم تا مشکلاتی برای آنها ایجاد نشود چرا که در این صورت ممکن است هزینه های زیادی را بپردازید تا بتوانید مجددا از آنها استفاده نمایید. از این رو یکی از مهم ترین قطعات موبایل که بدون وجود آن موبایل به هیچ وجه روشن نخواهد شد، باطری موبایل است که باید بهترین روش های نگهداری باتری موبایل را بدانید تا در موقعیت های مناسب بکار ببرید.

 • گوشی را در مدت طولانی به شارژ نزنید!
 • تلفن همراه خود را در دمای بالا قرار ندهید.
 • در هر زمان گوشی را به شارژر متصل نکنید.

افزایش کارایی باتری گوشی

افزایش کارایی باتری گوشی

اگر بیش از یک سال از گوشی خود استفاده کرده باشید، احتمالا متوجه کاهش عمر باتری اصل آن نسبت به شارژ اولیه باتری جدید گوشی شده‌اید. بعد از ۲ سال، باطری بسیاری از گوشی‌ها به ‌سختی تا یک روز دوام می‌آورند. بعد از سه سال استفاده، شاید باتری موردنظر مشکلاتی را برای عملکرد گوشی ایجاد کند.با گذر زمان عمر باطری هم کاهش می‌یابد و این یک موضوع اجتناب‌ناپذیر محسوب می‌شود. با این حال، با انجام کارهای ویژه ای، می‌توانید دوره باتری و در نتیجه گجت خود را افزایش دهید.
اگر به دنبال روش صحیح شارژ باتری موبایل نو، هستید ما در این قسمت از سایت رایااستور به بررسی این نکات کاربردی می پردازیم تا شما هیچ نگرانی بابت مراقبت از گوشی نو و استفاده بیش از حد از آن نداشته باشید.

باتری موبایل را تا چند درصد شارژ کنیم؟

در زمینه راه های نگهداری باتری موبایل ، کارشناسان وسایل هوشمند توصیه می‌کنند که برای شارژ باتری گجت خود از روش شارژ جزئی بهره ببرید که منجر به افزایش عمر آن هم می‌شود. با توجه به مباحث مربوط به ولتاژ و تأثیر آن بر عمر باتری، گفته می‌شود همواره شارژ باتری را بین ۳۰ تا ۸۰ درصد نگه دارید زیرا چنین کاری تأثیر زیادی در افزایش عمر باتری دارد. روی هم رفته، به جای اینکه با یک ‌بار انرژی باتری را به ۱۰۰ درصد برسانید، بهتر است با استفاده از نیرو جزئی همواره شارژ باتری را در حوالی ۳۰ تا ۸۰ درصد نگه دارید.

از شارژ کردن طولانی ‌مدت خودداری کنید!

شارژهای شبانه یا طولانی‌مدت، یکی از عادات شایع محسوب می‌شود ولی به دلایل متعددی انجام آن توصیه نمی‌شود. اول از همه چنین کاری منجر به تشکیل ورقه‌های فلز لیتیوم در محل قطب مثبت می‌شود که در طولانی مدت می‌تواند عملکرد باتری و کل سیستم را دچار اختلال کند. در ضمن باید به گرمای ایجاد شده هم اشاره کنیم که برای باتری بسیار مضر است.

به ‌صورت ایده آل، زمانی که شارژ به ۱۰۰ درصد می‌رسد، سیستم باید فرایند شارژ را به‌طور کامل قطع کند و فقط هر از گاهی میزان دوباره بررسی کند تا اگر میزان آن کاهش یافته بود، دوباره به ۱۰۰ درصد برسد. اگر هم بعد از رسیدن به ۱۰۰ درصد هنوز جریان برق روانه‌ی باتری می‌شود، این جریان باید بسیار کم و جزیی باشد.

شارژ باتری موبایل برای اولین بار!

شارژ باتری موبایل برای اولین بار!

یکی دیگر از نکات نحوه ی نگهداری از باتری موبایل که باید به آن توجه داشته باشیم، شارژ و مصرف زیاد هم‌ زمان است؛ به طور مثال زمانی که گوشی در حال ذخیره نیرو است ولی هم‌ زمان مشغول تماشای ویدیو یا انجام بازی هم هستیم. چنین کاری چرخه‌ی شارژ را مختل می‌کند و زمانی هم که باتری کاملا شارژ شده ولی هنوز به برق وصل است، موجب اختلال ولتاژ و در ضمن داغ شدن می‌شود.
بهترین روش نگهداری باتری موبایل ، عدم استفاده از گوشی در حین ذخیره نیرو شدن (یا خاموش کردن) یا انجام کارهای سبک است. با این کار فشار زیادی به وارد نمی‌شود و اختلالی هم در چرخه‌ ی آن به وجود نمی‌آید.

گرما دشمن باطری است!

به غیر از موارد ذکر شده، برای افزایش عمر باطری باید مراقب گرم شدن آن هم باشید. همانند ولتاژ بالا، دمای بالا هم می‌تواند تأثیر زیادی در کاهش شارژ و عمر باتری داشته باشد. همواره اگر بین دمای ۲۵ تا ۳۰ درجه‌ی سانتی‌گراد قرار داشته باشد، بعد از یک سال استفاده از ۸۰ درصد ظرفیت اولیه بهره مند میشود. اگر از روش شارژهای جزیی استفاده شود، این ظرفیت از این هم بیشتر خواهد بود. اگر در اکثر اوقات دمای آن حدود ۴۰ درجه سانتی‌گراد باشد، پس از یک سال استفاده ظرفیت باتری حدود ۶۵ درصد ظرفیت اولیه‌اش خواهد بود.

اگر یک باتری عمدتا در وضعیت شارژ ۱۰۰ درصدی قرار داشته باشد و در عین حال در محیط گرمی هم باشد، پس بدترین وضعیت ممکن برای آن ایجاد شده است. به همین خاطر گوشی را در حین شارژ شبانه در زیر بالشت نگذارید یا در روزهای گرم گوشی را در داخل داشبورد ماشین به حال خود رها نکنید.

استفاده از فناوری شارژ سریع

یکی دیگر از مواردی که منجر به کاهش عمر باتری می‌شود، فناوری شارژ سریع است. در این فناوری، ولتاژ بالایی وارد باتری می‌شود که این موضوع دمای را افزایش می‌دهد. به همین خاطر اگر گوشی شما از این فناوری پشتیبانی می‌کند، بهتر است برای افزایش عمر باتری فقط ۱۵ تا ۲۰ دقیقه گوشی را به شارژر وصل کنید زیرا در طی این مدت گرمای زیادی ایجاد نمی‌شود و آسیبی به باتری نمی‌رسد.

توصیه‌های مربوط به شارژ کردن باتری گوشی

بهترین راه نگهداری باتری موبایل

گوشی های تلفن همراه هوشمند امروزه بیشتر به عنوان مغز دوم ما انسان ها شناخته می شوند و ما تمامی اطلاعات خود را درون آنها ذخیره می کنیم و در مواقع نیاز از آنها استفاده می کنیم.پس باید بهترین روش های نگهداری باتری موبایل را بدانیم.اما بی شک تاکنون برای هر یک از ما رخ داده است که قبل از خوابیدن آنرا به شارژر متصل کنیم و از آنجایی که شارژ کردن گوشی در شب هنگام کار بسیار خطرناک و غیر قابل انجام است، آن را به شارژر متصل نمی کنید و یا آنرا به مدت کوتاهی به شارژر متصل می کنید و منتظر می مانید تا هرچه سریعتر گوشی شما کامل شود. این فرایند نیز می تواند به مرور زمان باعث کاهش چشمگیر عمر باتری شود.

بهترین راه های نگهداری باتری موبایل

در این قسمت روش هایی را برایتان برشمرده ایم که می توانید با به کاربردن آنها به افزایش عمر باتری گوشی خود کمک کنید و باعث میشود که زمان استفاده از باتری بیشتر شود.

در هر زمان ممکن گوشی خود را به شارژر متصل ننمایید!

مکن است بنابر دلایلی پس از بیدار شدن از خواب، با دیدن گوشی خود شوکه شوید چرا که گوشی شما کمتر از 10 درصد شارژ دارد. با دیدن این تصویر تمرکز خود را نسبت به طول روز از دست خواهید داد و فورا به دنبال پاوربانک و یا شارژر خود خواهید بود تا با استفاده از آنها در طول روز گوشی خود را شارژ کنید.
اگر این مشکل برای شما پیش آمد، آزاد هستید تا گوشی خود را چندین بار به برق متصل کنید تا میزان شارژ آن افزایش یابد. اما توجه داشته باشید که این فرایند را تنها در یک روز انجام خواهید داد و اگر دوباره چنین اقدامی را مجددا انجام دهید، عمر باتری گوشی شما کاهش خواهد یافت و در مدت زمان کمی باید برای خرید باتری نو هزینه ای را پرداخت کنید.

گوشی را در طول شب به شارژر متصل نکنید!

باتری های لیتیوم یونی از فناوری Fast charge بهره می برند و این بدین معناست که به سرعت شارژ می شوند اگر مدت زمان طولانی از شارژ کامل آنها بگذرند، می توانند بسیار مخرب و دردسر ساز شوند و در نتیجه عمر باتری کاهش خواهد یافت.

عدم استفاده زیاد از پاور بانک ها

یکی از وسایل جانبی که ما با استفاده از آنه گوشی خود را به شارژ مستقیم وصل می کنیم، پاور بانک ها هستند که توصیه می شود از آنها زیاد استفاده نکنید چرا که باعث گرم شدن دمای گوشی می شوند که نتیجه آن کاهش عمر باتری گوشی خواهد بود.

عوامل اثرگذار بر روی دوام باتری گوشی‌های هوشمند

استفاده از گوشی در حین شارژ

عمر مفید باتری گوشی هوشمند شما پیش از اینکه آن را خریداری کنید، مشخص شده است. در هر حالت، عادت‌های شما می‌توانند این عمر مفید را طولانی‌تر و یا کوتاه‌تر کنند. در باتری گوشی‌های هوشمند تعدادی چرخه شارژ یا تخلیه در نظر گرفته شده، بنابراین اکثر اوقات شما مجبور نیستید که آن‌ها را تعویض کنید. هنگامی‌که از گوشی خود استفاده می‌کنید، باتری دستگاه شما انرژی ذخیره‌شده را در قالب الکتریسیته آزاد کرده و آن را به قطعاتی مانند نمایشگر و بلندگوها می‌رساند.هنگامی‌که باتری گوشی‌ها بسیار داغ شود، احتمال دارد که متورم شده و یا حتی منفجر شود! اگر در یک محیط بسیار سرد گوشی خود را به برق متصل کنید، می‌بینید که دیرتر شارژ می‌شود. همچنین شارژ در دمای پایین می‌تواند در طول زمان ظرفیت باتری شما را نیز کاهش دهد.

استفاده از شارژر مناسب

یکی از موارد نحوه ی نگهداری از باتری گوشی که باید به آن توجه کنید، نوع شارژر مورداستفاده شما است. امروزه شارژرهای زیادی در بازار موجود هستند که نوید شارژی سریع‌تر را می‌دهند. در این موارد باید مراقب باشید! استفاده نامناسب می‌تواند باعث کاهش و یا اضافه ولتاژ شده و همین موضوع نیز می‌تواند به باتری گوشی شما آسیب برساند.

استفاده از گوشی در حین شارژ

اگر در هنگام شارژ از گوشی خود استفاده کنید، به این دلیل که باید همزمان انرژی قطعات دیگر مانند نمایشگر نیز تأمین شود، راندمان کاهش یافته و همچنین دمای گوشی شما نیز بالاتر می‌رود. این رویه در طول زمان باعث می‌شود تا عمر باتری کاهش یابد. جدال بین استفاده از گوشی و شارژ باتری، باعث می‌شود تا باتری بیش‌ از حد داغ شده و آسیب ببیند.

استفاده از گوشی در حین شارژ

اگر قصد ندارید که هر شش ماه یک‌بار باتری گوشی خود را تعویض کنید، هرگز اجازه ندهید که کاملا تخلیه شود. بر اساس گفته‌های Battery University، اگر اجازه دهید شارژ باتری شما به کمترین حد خود برسد و آنگاه آن را شارژ کنید، با این کار عمر آن را کاهش داده‌اید. اگر شارژ را بین 30 الی 80 درصد حفظ کنید، آنگاه عمر آن را افزایش داده‌اید.اگر به مدتی طولانی گوشی خود را در این حالت نگه دارید، این عمل باعث می‌شود تا دمای باتری افزایش یابد. این مسئله نیز می‌تواند منجر به تولید فشارهای داخلی و درنتیجه کاهش دوام باتری شود.

روش های نگهداری از گوشی های هوشمند

در هنگام شارژ اجازه ندهید دمای گوشی بیش ‌از حد افزایش یابد.همان‌طور که پیش‌تر به روش صحیح شارژ اولیه باتری موبایل اشاره کردیم، دمای بیش‌ازحد بزرگ‌ترین دشمن باتری گوشی‌های هوشمند است. اگر می‌خواهید که باتری شما در بهترین حالت عمر مفید خود باقی بماند، باید از گرما و یا سرمای بیش‌ازحد اجتناب کنید.
گاهی اوقات که گوشی خود را شارژ می‌کنید، باید متوجه شده باشید که بیش از میزان معمول داغ می‌شود. این قضیه عادی است. اگر فکر می‌کنید که دمای گوشی شما در حال افزایش است، می‌توانید آن را از قاب محافظ جدا کرده و یا اینکه آن در محیطی خنک‌تر قرار دهید.سعی کنید برای افزایش طول

عمر باتری گوشی آن را به ‌صورت جزئی و به دفعات زیاد شارژ کنید!

بهترین مراقبت های باتری گوشی این است که آن را به‌صورت جزئی و به ‌طور مکرر شارژ کنید. به‌عنوان ‌مثال: شما می‌توانید گوشی خود را تا 80 درصد شارژ کرده، اجازه دهید شارژ آن به 40 درصد کاهش یابد و سپس آن را مجددا شارژ کنید. این رویه از طریق یک چرخه شارژ/تخلیه مناسب باعث افزایش طول عمر باتری شما می‌شود.

اگر مدتی از گوشی خود استفاده نمی‌کنید، آن را تا نیمه شارژ کنید!

راههای مراقبت از باتری موبایل

می‌خواهید بدانید که در هنگامی‌ که از گوشی خود استفاده نمی‌کنید، چگونه می‌توانید باتری آن را سالم نگه دارید؛ بهترین روش نگهداری باتری موبایل این است که آن را تا نیمه شارژ کنید. اپل توصیه می‌کند تا جهت سالم نگه‌داشتن باتری، هر 6 ماه یک ‌بار گوشی را روشن کرده و آن را تا 50 درصد شارژ کنید.
اگر مدتی گوشی خود را خاموش کرده و شارژ باتری آن نیز در سطح پایینی قرار داشته باشد، این موضوع باعث می‌شود تا پس از روشن کردن گوشی، شارژ کردن آن با مشکلاتی مواجه شود. مدل ‌های لیتیوم- بونی (همانی که در گوشی‌های هوشمند مورداستفاده قرار می‌گیرند) فرآیندهایی شیمیایی دارند و اگر مدتی از این باتری‌ها استفاده نشود، این فرآیندها آسیب می‌بینند. همچنین جهت آسیب ندیدن باتری، مطمئن شوید که گوشی را در جایی خشک و خنک نگهداری می‌کنید.

دستگاه‌های شارژ سریع خود را کنار بگذارید!

برخلاف آنچه که علاقه‌مندان به فناوری باور دارند، شارژ سریع می‌تواند به باتری گوشی شما آسیب برساند. حتی برخی از محصولات وعده می‌دهند که می‌توانند راندمان شارژ گوشی شما را تا 70 درصد افزایش دهند. یکی از این نمونه‌ها، شارژهای (USB-PD (Power Delivery هستند. اگر گوشی شما مختص شارژ سریع نباشد، آنگاه نباید از محصولات شارژ سریع استفاده کنید، زیرا این محصولات به‌سرعت دمای باتری را افزایش داده و این موضوع نیز ظرفیت باتری را کاهش می‌دهد.

پس از شارژ شدن، گوشی خود را از پریز جدا کنید!

بهترین روش های نگهداری باتری موبایل ، به لطف برنامه های ذخیره نیرو، اکثر مردم فکر می‌کنند که تریکل شارژینگ (شارژ آهسته جهت افزایش طول عمر آن) منجر به افزایش طول مقاومت باتری می‌شود. درهرصورت، تریکل شارژینگ بر دوام آن تأثیری ندارد. متخصصان توصیه می‌کنند که باتری خود را به‌صورت جزئی و به‌دفعات زیاد شارژ کنید. بنابراین اگر می‌خواهید که دوام باتری خود را افزایش دهید، آن را در هنگام خواب شبانه شارژ نکنید.

5 پاسخ به “بهترین روش های نگهداری باتری موبایل (شارژ کردن باتری گوشی)”

 1. mehraban گفت:

  سلام شبتون بخیر
  من این مقالتون رو خوندم خیلی مفید بود. یه بخشی درمورد این توضیح داده بودین که نباید گوشی رو به صورت شبانه روز به شارژ بزنیم میخاستم دلیل دقیق اینو بدونم و اینکه من خیلی از مواقع به صورت شب تا صبح گوشیم رو به شارژ میزنم یعنی ممکنه برای باتری گوشی مشکل پیش بیاد و اینکه از یه نفر شنیدم که گوشی ها بخاطر اینکه هوشمند شدن میتونن بعد از تشخیص کامل شدن باتری به صورت خود به خود قطع بشن . درسته؟؟

  • محمد ترکاشوند گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   در مورد اینکه گوشی ها هوشمند هستند و قابلیت این رو دارند که تشخصی بدهند باتری کاملا شارژ شده کاملا درسته و من با شما موافقم. اما این که شما به صورت شبانه روز گوشی خودتون را به شارز متصل می کنید باید بگم که کار درستی نیست. با توجه به اینکه باتری ها از جنس لیتیوم یونی و پلیمری هستند ممکنه در معرض خطر آتش سوزی باشند و این به دلیل داغ شدن باتری هست. سعی نکنید باتری گوشی خودتون رو به صورت شب تا صبح به شارژ بزنید. بهتره قبل از رسیدن شارژ باتری به 30 درصد آن را به شارژ متصل کنید و قبل از رسیدن به 80 درصد آن را از شارژ خارج کنید.

 2. پرهام گفت:

  خسته نباشید
  مطلبی که گذاشتین واقعا مفید بود . به نظر من یکی از مهم ترین نکاتی که میتونه روی نگهداری و مراقبت از باتری گوشی تاثیر داشته باشه، نحوه شارژ کردن گوشیه. به شارژ زدن طولانی مدت گوشی به شارژ اصلا کار درستی نیست. بهتون توصیه میکنم گوشیتونو شبانه روزی به شارژ نزنین چون این خودش میتونه به مرور زمان از عمر باتری گوشی شما کمک کند.

 3. جواد مسلمانی گفت:

  روزتون بخیر
  من این مقاله رو خوندم و واقعا مفید بودن. یکی از بهترین روش هایی که می تونیم برای به کار گیری و مراقبت از باتری موبایل استفاده کنیم اینکه زمانی که میخاییم باتری رو به شارژ بزنیم بهتره روی یه سطح خنک قرار بدیم تا باتری حرارت نبینه و کیفیت پایین نیاد. بهتره تا جایی که میتونید باتری رو از حرارت دور نگه دارید.

 4. فرخنده گفت:

  خسته نباشید میگم بهتون مقاله خیلی خیلی کامل و جامعی بود. من تا جایی که تونستم از این روش ها استفاده کردم و اوکی بوده بعد از اونم یبار گوشیم رو فلش کردم و کالیبره که خیلی تاثیر داشته. الان ازش راضیم و سلامت باتریم اوکی شده. شارژ خیلی دیر تر از قبل خالی میکنه. ممنون از گروه خوبی که دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

راهنمای خرید پاور بانک

مشخصات و راهنمای خرید پاور بانک ، معرفی بهترین پاور بانک ها

به تازگی اگر به بازار رفته باشید یا در فروشگاه های اینترنتی جستجو کرده باشید اسم شارژر ...
رایا استور
13 نوامبر 2019
تعویض باتری موبایل هواوی

تعویض باتری موبایل هواوی

تعویض باتری موبایل هواوی: باتری موبایل هواوی جزء اصلی ترین قسمت های گوشی است که به دلیل ...
محمد ترکاشوند
06 جولای 2020
تشخیص قطب مثبت و منفی باتری موبایل

تشخیص قطب مثبت و منفی باتری موبایل

تشخیص قطب مثبت و منفی باتری موبایل: باتری گوشی، به عنوان اصلی ترین جزء گوشی است که ...
محمد ترکاشوند
10 جولای 2020
Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • تصویر
 • SKU
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • Availability
 • Add to cart
 • توضیح
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
مقایسه