چگونه بفهمیم باتری گوشی ضعیف شده است ؟

برندهای زیادی در بازار در حال تولید انواع مدل های گوشی هوشمند میباشند و در مقابل شرکت های بسیاری هستند که در حال تولید قطعات جانبی برای گوشی های هوشمند میباشند ، اما آیا گوشی های هوشمند به تمامی این قطعات احتیاج دارند ؟ آیا عملکرد گوشی وابسته به تمام لوازم های جانبی میباشد ؟ در پاسخ به این سوالات باید بگوییم ، خیـــــــــــر . به هیچ عنوان گوشی های هوشمند به تمامی قطعات احتیاجی ندارند . گوشی های هوشمند برای اینکه بتوانند بهترین عملکرد را داشته باشند ، به یک سری قطعات جانبی نیاز ضروری دارند ، مانند باتری گوشی . برای اینکه یک گوشی بتواند بصورت عالی عملکرد داشته باشد نیاز به یک باتری سالم و قوی دارد . تا انتهای مقاله همراه باشید تا به شما بگوییم چگونه باید بفهمیم باتری گوشی ضعیف شده است و چگونه آن را تقویت کنیم .

چه مشکلاتی ممکن است برای باتری گوشی بوجود آید ؟

برای باتری موبایل ممکن است اتفاقات زیادی رخ دهد و باعث خراب شدن باتری موبایل شما شوند . ممکن است باتری گوشی شما شارژ نگه دارد یا مثلا ممکن است شارژ نشود یا اصلا ممکن است خود به خود خاموش شود و یا از همه بدتر باد کند . بادکردن باتری گوشی شما را مجبور خواهد کرد تا به فکر خرید باتری گوشی جدید باشید . اما گاهی اوقات نشانه های خراب شدن باتری گوشی را مشاهده می کنیم ولی باتری گوشی خراب نشده است . حتما از خود می پرسید اگر باتری خراب نشده است پس چرا علائم خرابی باتری را دارد ؟ در این موارد ما به کاربران اعلام می کنیم که باتری گوشی آنها ضعیف شده است .

چرا باتری موبایل ضعیف می شود ؟

به باتری مانند یک انسان نگاه کنید . آیا انسان بدون رسیدگی و مراقبت از خود می تواند تضمین کند که همیشه سالم و سلامت خواهد بود ؟ . قطعا خیر . انسان برای اینکه بتواند همیشه پرنشاط باشد نیاز به مراقبت و قوی کردن خود دارد . باتری موبایل نیز دقیقا به همین شکل میباشد . در اکثر مواقع کاربران به دلیل داشتن عدم آگاهی کافی یک سری اصول را رعایت نمی کنند و از سلامت باتری گوشی خود مراقبت نمی کنند . البته این افراد شانس می آورند که با بی احتیاطی هایی که انجام می دهند باتری آنها آسیب نمی بیند و فقط ضعیف می شود . یک باتری ضعیف را می توان تقویت کرد ولی یک باتری خراب را شاید نتوان .

چه عواملی باعث ضعیف شدن باتری گوشی می شود ؟

دلایل بسیاری هستند که باعث آسیب دیدن و ضعیف شدن باتری گوشی می شوند . ممکن است این دلایل بصورت عمد و یا غیر عمد از سمت کاربر ایجاد شوند . اما این دلایل چه هستند :

استفاده بیش از اندازه از گوشی

متاسفانه بسیاری از افراد عادت دارند تا زمانی که گوشی آنها شارژ دارد با گوشی کار کنند . باید به این نکته دقت کنید که گوشی هم به استراحت نیاز دارد . فعالیت طولانی مدت با گوشی و استفاده زیاد از مرورگر و شبکه های اجتماعی مانند تلگرام ، اینستاگرام و … باعث ضعیف شدن باتری گوشی شما می شوند . لطفا در استفاده از خدمات و امکانات گوشی موبایل زیاده روی نکنید .

انجام طولانی مدت بازی های سنگین

بسیاری از افراد عادت به بازی کردن زیاد با گوشی دارند . بازی کردن طولانی مدت با گوشی علاوه بر اینکه می تواند عمر باتری شما را کاهش دهد و باعث ضعیف شدن باتری شما شود ، می تواند باعث خراب شدن باتری موبایل شما نیز بشود . در بازی کردن نیز بسیار احتیاط کنید و قبل از اینکه باتری گوشی شما داغ شود ، بازی را قطع کنید و اجازه دهید گوشی استراحت کند .

شارژ نکردن به موقع باتری

یکی از دلایل دیگری که باعث تضعیف باتری موبایل می شود ، شارژ نکردن به موقع باتری موبایل میباشد . برای اینکه از ضعیف شدن باطری گوشی خود جلوگیری کنید باید اصول شارژ کردن باتری گوشی را بدانید . یکی از اشتباهاتی که بسیاری از کاربران آن را مرتکب می شوند ، خالی کردن کامل باتری میباشد . کاربران به اشتباه فکر می کنند که باید شارژ باتری کامل تخلیه شود و سپس آن را به شارژر متصل کنند اما این کار بسیار استباه میباشد . برای جلوگیری از ضعیفی باتری گوشی اجازه ندهید شارژ گوشی کمتر از 15% شود .

خاموش شدن زیاد گوشی

بی توجه بودن می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد حال چه بی توجهی به سلامتی خود شخص باشد یا بی توجهی به سلامت باتری گوشی . بسیاری از کاربران به سلامت باتری خود اهمیت زیادی نمی دهند . خاموش شدن زیاد گوشی به دلیل نداشتن شارژ کافی می تواند صدمات زیادی به باتری موبایل شما وارد کند . خاموش شدن مکرر باتری علاوه بر ضعیف کردن باتری می تواند باعث خراب شدن باتری نیز بشود .

اجازه ندهید گوشی به دلیل نداشتن شارژ کافی خاموش شود .

فعالیت با گوشی در زمانی که شارژر باتری کم است

یکی دیگر از دلایل ضعیف شدن باتری گوشی ، فعالیت با گوشی در زمانیست که شارژ باتری کم است . همانطور که گفتیم به باتری مانند یک انسان نگاه کنید . یک شخص را تصور کنید که خسته شده است و نیاز به خوابیدن دارد . اگر اجازه ندهید آن شخص استراحت کند ، باعث ضعیف شدن آن شخص شده اید و آن فرد کارایی لازم را برای شما ندارد چرا که توان لازم را ندارد . این فرض در مورد باتری نیز صادق است ، زمانی که شارژ باتری شما زیر 20% رسید باید آن را به شارژ متصل کنید و اجازه دهید شارژ آن تکمیل شود .

بازی کردن با گوشی در حالت شارژ

برای اینکه یک بازی بتواند اجزا شود ، باتری باید انرژی زیادی را در اختیار سخت افزار و نرم افزار گوشی بگذارد تا بتوانند بازی را به درستی اجرا کنند . زمانی که باتری در حال شارژ شدن میباشد ، نباید از آن انرژی خارج کرد . یکی از مهمترین دلایلی که باعث می شود باتری گوشی خیلی زود ضعیف شود ، بازی کردن یا کار کردن با گوشی در حالت شارژ میباشد .

از کجا بفهمیم باتری گوشی ضعیف شده است ؟

حال که با دلایل ضعیف شدن باتری گوشی آشنا شدید بهتر به این سوال پاسخ دهیم که چگونه باید بفهمیم باتری گوشی ضعیف شده است . ضعیف شدن باتری گوشی دارای علائمی میباشد که مشاهده آنها می توانید پی به ضعیف بودن باتری گوشی خود ببرید ، اما این علائم چه هستند :

دیر شارژ شدن باتری

یکی از اصلی ترین دلایلی که می توانید به ضعیف بودن باتری گوشی خود پی ببرید ، دیر شارژ شدن باتری موبایلتان میباشد . بطور معمول باتری هایی با ظرفیت 3000 میلی آمپر باید در مدت 1 ساعت و 30 دقیقه شارژ شوند . ولی وقتی باتری ضعیف شود این مدت افزایش پیدا میکند . اگر مشاهده کردید که شارژ باتری شما دیرتر از زمان معمول پر میشود به ضعیف بودن باتری گوشی خود مطمئن شوید .

زودخالی شدن شارژ باتری گوشی

زودخالی شدن شارژ باتری گوشی می تواند دلایل بسیاری داشته باشد . ولی می توان آن را یکی از نشانه های ضعیف شدن باتری گوشی نیز برشمرد . زمانی که باتری گوشی ضعیف می شود نمی تواند برای مدت طولانی شارژ را نگه دارد به همین دلیل خیلی سریع تر از زمان معمول شارژ باتری خالی می شود .

اجرا نکردن برنامه و بازی های سنگین

شاید برایتان پیش آمده باشد که یک برنامه تا چند روز پیش اجرا شده است ولی امروز با باز کردن آن برنامه ، برنامه بسته می شود . این مشکل مربوط به باتری گوشی میباشد . برای اینکه گوشی بتواند برنامه و بازی را با بهترین کیفیت اجرا کند ، نیاز به دریافت انرژی از باتری دارد . حال اگر باتری ضعیف شده باشد و نتواند انرژی لازم را در اختیار سخت افزار و نرم افزار گوشی قرار دهد ، گوشی نمی تواند برنامه و یا بازی را برای شما اجرا کند .

 

دلایل ذکر شده جزء شایع ترین و مهمترین دلایل برای پی بردن به ضعیف بودن باتری گوشی میباشد . اگر نشانه های بالا را در گوشی خود مشاهده کردید باید هرچه سریع تر نسبت به رفع این مشکل اقدام کنید . چرا که اگر باتری ضیعف شده را تقویت نکنید ، باتری گوشی شما به زودی خراب خواهد شد .

چگونه باتری ضعیف گوشی را قوی کنیم ؟

آیا می توان باتری ضعیف شده را قوی کرد ؟ در پاسخ باید جواب دهیم که بله . اگر باتری گوشی شما ضعیف شده باشد ، می توانید به راحتی و با انجام چند کار بسیار ساده ، باتری موبایل خود را تقویت کنید . هرچه سریع تر نسبت به تقویت باتری تضعیف شده اقدام کنید ، سریع تر جواب خواهید گرفت و زودتر باتری شما بهبودی خود را بدست خواهد آورد .

اما چه کنیم باتری گوشی قوی شود ؟

باتری گوشی خود را ریکاوری کنید !

ریکاوری کردن باتری گوشی ، می تواند بسیاری از مشکلات مربوط به باتری را در سریع ترین زمان ممکن برطرف سازد . عمل ریکاوری بسیار ساده است و شما می تونید در کوتاه ترین زمان ممکن بهبودی باتری خود را برگردانید .

 • شارژ باتری گوشی خود را بطور کامل تخلیه کنید بطوری که گوشی خاموش شود و دیگر روشن نشود
 • اجازه دهید باتری 8 ساعت خاموش شود
 • سپس گوشی خود را در حالتی که خاموش است ، روشن کنید

با انجام ریکاوری به احتمال زیاد سلامت باتری شما برخواهد گشت .

پیشنهاد می کنیم همیشه و بطور مستمر باتری گوشی خود را هفتگی ریکاوری کنید .

کالیبره کردن باتری گوشی !

در اصطلاح به عمل کالیبره کردن ، راه اندازی مجدد باتری نیز می گویند . اگر با انجام ریکاوری بهبود حاصل نشد ، حتما باتری گوشی خود را کالیبره کنید . کالیبره کردن در 98% مواقع معجزه می کند البته اگر به درستی اجرا شود .

 • شارژ باتری خود را بطور کامل تخلیه کنید بطوری که خاموش شود و دیگر روشن نشود
 • سپس در حالتی که گوشی خاموش است آن را به شارژر متصل کنید
 • اجازه دهید به مدت 3 ساعت بطور خاموش در شارژ بماند
 • گوشی خود را روشن کنید
 • شارژ باتری خود را بطور کامل تخلیه کنید بطوری که خاموش شود و دیگر روشن نشود
 • سپس در حالتی که گوشی خاموش است آن را به شارژر متصل کنید
 • اجازه دهید به مدت 3 ساعت بطور خاموش در شارژ بماند
 • گوشی خود را روشن کنید
 • شارژ باتری خود را بطور کامل تخلیه کنید بطوری که خاموش شود و دیگر روشن نشود
 • سپس در حالتی که گوشی خاموش است آن را به شارژر متصل کنید
 • اجازه دهید به مدت 3 ساعت بطور خاموش در شارژ بماند

در نهایت بعد از 3 بار تکرار گوشی خود را روشن کنید و بطور معمول از آن استفاده کنید . با انجام کالیبره به احتمال 98% مشکل شما برای همیشه برطرف خواهد شد و عمر باتری شما افزایش پیدا خواهد کرد .

مزایای کالیبره کردن باتری گوشی

 • افزایش سرعت شارژ
 • جلوگیری از خاموش شدن ناگهانی باتری
 • جلوگیری از خالی شدن سریع باتری
 • تخلیه کامل شارژ کاذب
 • بهبود عملکرد باتری
 • افزایش عمر باتری

شوک دادن به باتری گوشی 

اگر با ریکاوری کردن و کالیبره کردن ، مشکل باتری شما برطرف نشد یعنی حال باتری شما خیلی خوب نیست و نیاز به شوک دارد تا احیا شود . برای شوک دادن به باتری پیشنهاد می کنیم حتما به یک متخصص مراجعه کنید تا به درستی به باتری شما شوک وارد کند .

 

امیدواریم با انجام مراحل فوق اگر باتری گوشی شما ضعیف شده است ، عملکرد باتری بهبود یابد و دوباره تقویت شود .

ممکن است شما دوست داشته باشید