رایااستور مگآموزش

تفاوت باتری لیتیوم یونی و پلیمری

تفاوت باتری لیتیوم یونی و پلیمری: امروزه اکثر باتری های گوشی های هوشمند مجهز به یکی از این دونوع باتری هستند. یعنی باتری لیتیوم یونی یا لیتیوم پلیمری که در این مقاله از سایت رایااستور می خواهیم به تفاوت باتری های لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمر بپردازیم و مقایسه آنها را از نظر کارایی به شما عرضه کنیم.

باتری موبایل جزء مهم ترین اجزای سخت افزاری یک گوشی برای نگه دارید و ذخیره سازی انرژی می باشد. باتری ها می توانند حجم عظیمی از انرژی را برای عملکرد بهتر گوشی ذخیره کنند. هر چه قدر سلامت باتری و عمر باطری بالاتر باشد، می تواند روی ذخیره سازی آن تاثیر بسزایی داشته باشد.

تفاوت باتری لیتیوم یونی و پلیمری

در این مقاله می خواهیم در مورد دو نمونه از بهترین باتری های گوشی با عنوان باتری لیتیوم یونی و باتری لیتیوم پلیمری برای شما توضیح دهیم. با توجه به این که باتری ها بیشترین نقش را روی عملکرد و افزایش طول عمر گوشی دارند، باید بهترین آن ها را برای گوشی خود در صورت تعویض انتخاب کنید. در این مقاله از سایت رایااستور می خواهیم درمورد فرق باتری لیتیوم یونی و پلیمری توضیح دهیم.

فرق بین باتری لیتیوم یونی و پلیمری، می تواند نشان دهنده عملکرد صحیح آن باشد. شما می توانید با انتخاب صحیح باتری برای گوشی خود بهترین کارکرد را از آن داشته باشید. طبیعتا باتری هایی که دارای باتری پلیمری و یونی هستند، با یک دیگر تفاوت و فرق زیادی دارند. این تفاوت می تواند در قیمت، چگالی، طول عمر، تعویض و عملکرد آن باشد. با توجه به اینکه باطری ها دارای ظرفیت های متنوعی هستند شما باید بهترین آن را برای گوشی خود انتخاب کنید تا بتوانید شاهد بهترین عملکرد باشید.

ساختار باتری های لیتیومی

تفاوت باتری لیتیوم یونی و پلیمری را می توانیم از ساختار آن نیز متوجه شویم. نوع ساختار باطری می تواند تا حدود زیادی نشان دهنده فرق و تفاوت بین باطری ها باشد. قبل از این که بخواهیم در مورد ساختار باتری های لیتیوم توضیح دهیم بهتر است بدانید که این باتری ها در دو دسته قرار دارند.

انواع باتری ها:

 • باتری های لیتیوم یونی
 • باتری های لیتیوم پلیمری

هر یک از این باتری ها دارای کاربرد ها و ساختار های متفاوتی هستند که در ادامه به آن اشاره می کنیم. نوع کاربرد هر یک از این باطری ها، می تواند تا حدودی شما را از تفاوت باطری یونی و پلیمری مطلع سازد.

باتری های لیتیوم یونی

باتری لیتیوم یونی

این باتری ها معمولا برای گوشی ها و لپ تاپ ها مورد استفاده قرار می گیرند، به طور کلی می توان گفت که این باطری ها برای دستگاه هایی که قابل حمل هستند و جابه جایی آن ها راحت است استفاده می شود. این باتری ها تا به الان به نسبت سری های قبل خود محبوبیت بیشتری را در بین کاربران خود پیدا کرده اند.

باتری های لیتیوم یونی به دلیل قدرت نگه داری شارژ و ماندگاری بالایی که دارند، توانسته اند جزء بهترین باتری ها قرار بگیرند. باتری های یونی به نسبت باتری های نسل قبل خود وزن خیلی کمتری دارد ولی این فقط یک طرف ماجرا می باشد. از طرف دیگر این باتری ها خیلی زود منجر به آتش سوزی می شوند.

اگر می خواهید این باتری ها را شارژ کنید، بهتر است اجازه دهید شارژ آن به صورت کامل خالی شود و پس از آن شارژ مجدد را انجام دهید چرا که ممکن است به باطری آسیب وارد کند. توجه داشته باشید که این باتری ها در صورت شارژ بیش از اندازه می توانند خراب و یا حتی آتش بگیرند. باتری های لیتیوم یونی دارای ساختار متفاوتی هستند، این باطری ها دارای  3 بخش اصلی یعنی الکترود مثبت، الکترود منفی و دی الکتریک می باشد که الکترود مثبت آن از لیتیوم کبالت اکسید و الکترود منفی آن از کربن ساخته شده است.

تمام باتری هایی که ما برای گوشی های خود استفاده می کنیم دارای مزیت ها و معایبی هستند که ندانستن آن ها گاها منجر به بروز مشکل می شود، در ادامه به برخی از مزیت های باتری لیتیوم یون و معایب آن اشاره می کنیم:

ویژگی های باتری لیتیوم یون:

 • دارای چگالی بالا
 • عمر طولانی تر
 • وزن سنگین
 • قابل تعویض توسط کاربر

این ویژگی ها نمونه ای از مزایا و عیب های باتطری یون می باشد. شما می توانید با در نظر گرفتن نیاز خود و مشورت گرفتن از یک متخصص در این زمینه، باطری مورد نیاز خود را سفارش دهید. شما برای سفارش و خرید باتری می توانید به فروشگاه اینترنتی رایا استور مراجعه کنید.

باتری های لیتیوم پلیمری

بعد از باتری های یونی این باتری های پلیمری در سال 1970 وارد بازار شدند. این باتری ها در شکل و اندازه های مختلفی هستند و برای انواع گوشی ها، لپ تاپ ها، وسایل کنترلی مانند ماشین ها و… استفاده می شوند. این باتری ها به نسبت باتری های لیتیوم یونی بهتر هستند .

مهم ترین تفاوتی که این باتری لیتیومی موبایل دارند در الکترولیت آن هاست. معمولا الکترولیت در باتری های پلیمری متخلخل است و در یک ژل پوشیده شده است. به طور کلی در این باتری ها از الکترولیت جامد، پلی آکریلونایتریل، پلی متیل متاکریلات استفده شده است که الکترولیت های جامد در سه دسته خشک، ژله ای و متخلخل قرار دارند.

فرق باتری لیتیوم یونی و پلیمری

ویژگی های باتری لیتیوم پلیمر:

 • وزن بسیار سبک
 • موجود در شکل های مختلف
 • چگالی انرژی پایین
 • گران قیمت تر
 • عمر مفید ولی کوتاه
 • غیرقابل تعویض توسط کاربر

فرق باتری لیتیوم یونی و پلیمری

تفاوت باتری لیتیوم یون و پلیمر؛ در این قسمت برای شما مشخص شد. ما با تعریف هر یک از باطری ها توانستیم تا حدودی درمورد ویژگی ها و خصوصیات باطری های یون و پلیمر برای شما توضیح دهیم. هر یک از این مدل باطری ها به نوعی می توانند مشتری را به سمت خود جذب کنند. به صورت کلی می توان گفت که باتری ها به دلیل جنس لیتیومی که دارند خیلی حساس هستند و تفاوت آنچانی در یون و پلیمر نمیکند.

تست باتری لیتیوم پلیمر

تمام باتری ها مزیت ها و معایب مخصوص به خود را دارند. بسیاری از باتری ها می توانند مدت زمان بیشتری شارژ نگه دارند و همین منجر می شود تا کاربر از عملکرد و نوع باتری راضی باشد. باتری ها به دلیل ساختاری که دارند و نوع تجهیزاتی که در ساخت آن ها به کار رفته است می توانند قیمت متفاوتی داشته باشند و از آنجایی که قیمت برای مشتری بسیار مهم است، معمولا به سمت باطری خواهد رفت که قیمت مناسب تری دارد.

توجه داشته باشید که مهم ترین تفاوت باتری لیتیوم یونی و پلیمری، می تواند عمر آن باشد. معمولا باتری های لیتیوم بونی به نسبت پلیمری عمر بیشتری دارند. ولی فراموش نکنید که این مدل باطری ها تنها عمر می کنند. اگر بخواهیم به صورت حرفه ای و مهندسی شده در نظر بگیریم، باید بگوییم که باتری های پلیمری به دلیل ساختاری که دارند عمر مفید تری می کنند. این مورد هم یکی دیگر از فرق هایی است که می توان در نظر داشت.

مقایسه باتری لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری

مقایسه باتری لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری

هر یک از این باتری ها در جایگاه خودش به عنوان بهترین باتری شناخته می شود، این باطری ها معمولا برای گوشی ها مورد استفاده قرار می گیرند. باتری های یونی برای گوشی های معمولی کاربرد خوبی دارند و باتری های پلیمری برای گوشی های بسیار ظریف و نازک استفاده می شوند.

باتری های لیتیوم یونی معمولا قابل شارژ هستند که این یکی از ویژگی های بارز آن می باشد. این باتری ها با توجه به این که سال های زیادی است که تولید شده اند اما دارای یک کنترل کننده الکتریکی هستند و می توانند جریان تخلیه و قدرت شارژ را تنظیم و کنترل کنند همچنین می توانند از داغ شدن باتری و منفجر شدن آن جلوگیری کنند.

باتری های لیتیوم پلیمری دارای الکترولیت مایع نیستندو از الکترولیت جامد تشکیل شده اند که این یکی از مهم ترین تفاوت آن با باطری لیتیوم یونی می باشد. هر یک از این باتری ها در می توانند برای گوشی و لپ تاپ کاربرد مناسب و خوبی داشته باشند، مهم ترین نکته ای که باید مورد توجه قرار داد این است که نباید بیش از اندازه باتری ها را شارژ کرد تا موجب داغ شدن آن شود. علاوه بر آن اگر می خواهید باطری گوشی خود را تعویض کنید، بهتر است از اصل و اورجینال بودن آن اطمینان داشته باشید که این موضوع تاثیر بسیار زیادی روی عمر گوشی شما خواهد داشت .

روش شارژ باتری لیتیوم پلیمری موبایل

باتری‌ ها انواع مختلفی دارند که هر یک برای کارایی مناسب ‌تر از انواع دیگر هستند. باتری لیتیومی پلیمر نیاز به شارژ اولیه دارد. در گوشی‌، تبلت‌ و سایر وسایل همراه معمولاً باطری‌های لیتیوم یونی به کار می‌رود که ملاحظات ایمنی و نگه‌داری خاص خود را دارند. اغلب اظهار نظرهای ضد و نقیضی در مورد این باتری‌ها می‌شنویم. برخی می‌گوید بهتر است پس از متصل کردن شارژر باتری لیتیوم پلیمر شارژ آن بین 40 تا 80 درصد باشد تا عمر آن بهینه شود. برخی دیگر می‌گویند بهتر است صبر کنیم تا باتری کاملاً دشارژ شود و سپس آن را کامل شارژ کنیم که این روشی نادرست است.

پرفروش ترین محصولاتی که در دیجیکالا فروخته می شود

13 دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید
  به نظر من باتری های لیتیوم یونی خیی بهتر هستند و بیشتر کار میکنن.

 2. سلام دوست عزیز
  اره منم یه مدت بود از باتری پلیمری استفاده میکردم نسبتا خوب بود ازش ناراضی نبودم اما الان این یکی گوشیم باتری یونی داره خیلی به نسبت اون قبلی بهتره. بیشتر شارژ نگه میداره

 3. سلام خسته نباشید
  شما هم باتری لیتیوم یونی دارید و هم پلیمری؟
  باتری هاتون گارانتی هم دارند؟

 4. باسلام
  بله هر دو مدل باتری موجود هست.
  بله تمام محصولات دارای گارانتی تعویض 4 ماهه و گارانتی بازگشت وجه 48 ساعته هستند.

 5. سلام مسخاستم بدونم باتری هایی که توی سایت به فروش میرسه ضمانت نامه داره؟؟
  کسی تا حالا خرید کرده از این سایت. لطفا راهنمایی کنید دوستان .
  ممنون میشم.

 6. سلام سامیار جان
  بله من یک ماه پیش از رایااستور برای گوشیم باتری آیفون خریدم خیلی خوبه هم باتری یونی داره هم پلیمری بازم برای خرید میتونی از خودشون مشاوره بگیری و اینکه باتری ها 4 ماه ضمانت داره. قیمتش هم مناسبه

 7. با سلام
  بله باتری های موجود در فروشگاه اینترنتی رایااستور با گارانتی 4 ماه و گارانتی بازگشت وجه 48 ساعته در اختیار شما عزیزان قرار میگیرد.

 8. من این دوبار باتری گوشی رو تعویض کردم قبلا گوشیم باتری لیتیوم یونی داشت ولی من که تعویض کرددم از پلیمری استفاده کردم نمیتونم بگم بد بود ولی خیلی هم خوب نبود. من فک کنم بخاطر این بود که قبلا گوشیم به باتری یونی عادت داشته تو این مدت با این باتری پلیمری سازگاری نداشته. خیلی زود باطری خالی میکرد. ولی دوباره که تعویض کردم همون باتری یونی براش زدم خیلی خوبه الانم دارم ازش استفاده کنم. خیلی راضیم ازش.

 9. سلام
  ممنون از مقالات مفیدی که در سایت منتشر میکنید. اگر امکانش هست یه مقاله به صورت کامل درمورد کاراییی و طول عمر باتری های لیتیوم پلیمری منتشر کنید.
  سپاس از شما

 10. باتری لیتویم یونی خیلی بهتر از باتری لیتویم پلیمریه. قیمت بالاتری داره ولی طول عمرش خیلی بهتر از باتری پلیمریه. من گوشیم هم با باتری لیتویم یونی کار کرده هم پلیمری، ولی به نظر خودم عملکرد گوشیم با باتری لیتیوم یونی خیلی بهتر بود. البته الان دارم از باتری پلیمری استفاده میکنم.

 11. اگر بخاییم باتری موبایلمون رو تعویض کنیم شما باتری لیتیوم یونی رو پیشنهاد می کنید با لیتیوم پلیمری؟
  تفاوت اصلی بین این دوتا باتری چی هست؟
  کدومش میتونن میزان شارژ بیشتری رو نگه دارن؟

 12. من واسه گوشیم باتری لیتیوم پلیمری گرفتم خیلی خوب بود که تا الان و ازش راضیم . قبلا باتری لیتیوم یونی داشته ولی الان پلیمیری زدم.

 13. ولتاژ و شدت جریان باتری های لیتیوم یونی و پلیمری باهم دیگه فرق داره؟ کلا کدومش بهتره بخاییم واسه ایفون بگیریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا