آموزشرایااستور مگ

چرا باتری گوشی خراب می شود ؟

یک گوشی هوشمند بدون داشتن یک باتری اصلی و با کیفیت ، عملا هیچ کاربردی ندارد و تنها نقشی که برای شما ایفا می کند ، نقش یک اسباب بازی شیک میباشد . همه ما می دانیم که مهمترین قطعه برای گوشی های هوشمند ، باتری میباشد . یکی از معضلاتی که بسیاری از افراد با آن سر و کار دارند ، معضل خرابی باتری میباشد . قصد داریم به این سوال جواب دهیم که چرا باتری گوشی خراب می شود ؟

قبل اینکه به سراغ علت های خرابی باتری برویم اجازه بدین قدری در مورد باتری و عمر باتری صحبت کنیم .

آیا باتری های گوشی همراه دارای عمر مشخصی هستند ؟

عمر تقریبی تمامی باتری ها ، در حدود 5 سال مطرح می شود . البته در صورتی که تمامی نکات را رعایت کنید می توانید باعث افزایش عمر باتری گوشی خودتان بشوید . طبق آخرین مقاله ای که در وب سایت رسمی MacWorld منتشر شده است ، تمامی باتری ها باید بعد از 500 بار شارژ شدن تعویض شوند . فرقی نمی کند که باتری شما مربوط به چه برندی باشد ، باید بعد از 500 بار تعویض شوند .

اما گاهی اوقات استفاده نادرست افراد باعث می شود تا مجبور شوند در مدت زمان کمتری باتری موبایل خود را تعویض کنند . اما چه اعمالی باعث خرابی باتری گوشی شما می شوند ؟ . در ادامه همراه با رایااستور مگ باشید تا علت های خراب شدن باتری را برای شما بیان کنیم .

چرا باتری گوشی خراب می شود ؟

چرا باتری گوشی موبایل خراب می شود ؟

در اکثر اوقات تکرار یکسری عادت های اشتباه باعث کاهش عمر باتری می شود و در برخی اوقات یک اشتباه ساده می تواند برای مدت طولانی سلامت باتری گوشی ما را به خطر بیاندازد . در ادامه سعی می کنیم به صورت جامع به تمامی مواردی که باعث کاهش طول عمر باتری گوشی ما می شوند اشاره کنیم .

خرید شارژر تقلبی

شارژر تقلبی باعث کاهش عمر باتری گوشی می شود

در بسیاری از موارد دیده شده است که افراد برای اینکه هزینه کمتری برای خرید شارژر پرداخت کنند به سراغ شارژر های تقلبی یا به اصطلاح (های کپی) می روند . بهتر است این نکته را بدانید که تنها راه انتقال انرژی به باتری ، شارژر میباشد . اگر شارژر از کیفیت لازم برخوردار نباشد ، می تواند باعث آسیب زدن جدی به باتری شما شود .

باتری ها دارای ولتاژ ورودی مشخصی هستند که باید حتما با همان ولتاژ انرژی را دریافت کنند . شارژر های تقلبی بدلیل عدم رعایت استاندارد های لازم ، نمی توانند انرژی را با شدت جریان مناسب وارد باتری کنند که همین امر باعث کاهش طول عمر باتری شما و در نتیجه باعث خراب شدن باتری می شوند .

شارژ مکرر باتری

همانطور که در بالا مطرح کردیم ، هر باتری باید بعد از 500 بار شارژ کردن تعویض شود . شارژ کردن باتری گوشی هم باید با فاصله انجام شود ، دقیقا مانند غذا خوردن خود شما . اگر شما می توانید بعد از خوردن ناهار تنها بعد از چند ساعت به همان اندازه ناهار بخورید ، باتری هم می تواند بصورت مکرر شارژ دریافت کند . اگر شما در روز بیشتر از یکبار گوشی خود را شارژ می کنید نباید انتظار داشته باشید که باتری شما عمر زیادی داشته باشد .

شارژ کردن مکرر گوشی می تواند باعث باد کردن باتری شما شود که در اینصورت باتری شما نمی تواند شارژ نگه دارد و نیاز است که هرچه زودتر تعویض شود .

کار کردن با گوشی در هنگام شارژ

یکی از عادت های غلطی که بسیاری از افراد دارند ، این است که در هنگام شارژ شدن باتری ، با گوشی کار می کنند . باتری در زمان شارژ شدن ، به دلیل دریافت انرژی از خود گرما تولید می کند و باعث گرم شدن گوشی می شود . حالا اگر در هنگام شارژ شدن با گوشی کار کنید ، باعث می شوید که گرمای تولیدی گوشی چند برابر شود که این بسیار خطرناک میباشد .

بزرگترین دشمن برای باتری ، گرما میباشد . گرمای بیش از اندازه باعث کاهش عمر باتری و در نتیحه باد کردن باتری می شود . در مواردی که دمای گوشی بیش از اندازه بالا برود ، امکان انفجار باتری وجود دارد . پس لطفا در هنگام شارژ کردن با گوشی کار یا بازی نکنید .

جدا کردن و متصل کردن شارژر در زمان شارژ

بسیاری از افراد این عادت را دارند که برای هر مسئله غیر ضروری ، در هنگام شارژ شدن شارژر را از گوشی جدا می کنند و بعد از اتمام کارشون دوباره شارژر را متصل می کنند . معمولا این افراد در مدت زمان شارژ شدن باتری ، چندباری شارژر را از گوشی جدا میکنند و دوباره متصل می کنند .

جدا کردن و متصل کردن شارژر در زمان شارژ باعث می شود یک نا هماهنگی بین نرم افزار و سخت افزار گوشی بوجود بیاید و نرم افزار گوشی نتواند میزان دقیق شارژ باتری را تشخیص دهد . شاید برای شما پیش آمده باشد که باتری شما 100% شارژ دارد ولی بعد از یک ساعت یا دو ساعت به یکباره خاموش می شود . این مشکل بدلیل وجود عدم هماهنگی بین نرم افزار و سخت افزار گوشی میباشد که به مرور عمر باتری را کاهش می دهد .

انجام بازی های سنگین به مدت طولانی

بازی های سنگین به دلیل گرافیک بالایی که دارند نیاز به انرژی زیادی دارند که بتوانند بارگذاری و اجرا شوند . گوشی برای اینکه بتواند بازی را اجرا کند باید مقدار زیادی از CPU را به کار گیرد که همین فعالیت زیاد CPU باعث تولید گرمای زیادی در گوشی می شود که اگر برای مدت طولانی با گوشی بازی های سنگین انجام دهیم ، عمر باتری موبایل خود را کاهش داده ایم .

بزرگترین دشمن برای باتری های لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری ، گرما میباشد . حتما قبل از اینکه گوشی شما داغ شود ، از بازی کردن دست بکشید .

قرار دادن گوشی در مکان های گرم

همانطور که چندبار تکرار کردیم بزرگترین دشمن باتری ها ، گرما میباشد . گاهی اوقات قرار دادن گوشی در معرض نور خورشید ، کنار بخاری یا مکان های بسیار گرم باعث کاهش طول عمر باتری می شود .

نرم افزار های مخرب

نرم افزار های بسیاری هستند که ویروسی هستند و تاثیراتی مخربی روی باتری و سایر اجزای گوشی دارند . سعی کنید حتما از نرم افزار های مجاز استفاده کنید و تا حد امکان از استور های مجاز مانند گوگل پلی و کافه بازار اپلیکیشن دانلود و یا خرید کنید .

ریکاوری نکردن باتری

یکی از مسائلی که بسیاری از کاربران از آن بی اطلاع هستند و یا به آن اهمیت نمی دهند ، ریکاوری کردن باتری میباشد . عمل ریکاوری برای باتری دقیقا مثل خواب برای انسان میباشد . اگر شما می توانید بدون خوابیدن همیشه سلامت باشید ، باتری هم بدون ریکاوری می تواند همیشه عالی باشد .

پیشنهاد ما به تمامی کاربران خود این است که هر هفته باتری خود را ریکاوری کنید . بدین صورت که برای 8 ساعت گوشی خود را بطور کامل خاموش کنید .

کالیبره نکردن گوشی

یکی از اشتباهاتی که بسیاری از افراد انجام می دهند بی اهمیت بودن نسبت به کالیبره کردن باتری گوشی میباشد . کالیبره کردن تاثیر بسیار مثبتی روی باتری گوشی شما خواهد داشت . پیشنهادی که ما در رایااستور به مشتریان خود بعد از خرید باتری موبایل می دهیم این است که هر ماه باتری گوشی خود را کالیبره کنید . هرچه فاصله بین کالیبره کردن کمتر باشد ، تاثیر مثبت آن روی باتری شما بیشتر خواهد بود .

 

اگر موارد و نکات ذکر شده را به دقت انجام دهید و رعایت کنید ، می توانید باعث افزایش طول عمر باتری گوشی خود شوید .

لطفا نظرات خودتون رو درباه این که چرا باتری گوشی خراب می شود ؟ برای ما بنویسید .

پرفروش ترین محصولاتی که در دیجیکالا فروخته می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا