تحلیل وضعیت بورس | خروج پول و کاهش قدرت خریداران

دیروز شاخص کل بورس 31 هزار واحد افت کرد و همزمان با این افت، هم قدرت خریداران کم شد، هم پول زیادی از بازار بیرون رفت.

تحلیل وضعیت بورس | خروج پول و کاهش قدرت خریداران

تحلیل وضعیت بورس | خروج پول و کاهش قدرت خریداران

به گزارش رایااستور، در شرایطی که از چهارشنبه هفته گذشته تا دیروز قیمت دلار رشد کرد، اما بازار سهام با افت مواجه شد که این افت از قبل هم قابل پیش‌بینی بود.

بورس مدتی است که وارد محدوده مقاومتی شده و در این شرایط هر اتفاقی می‌تواند منجر به ایجاد فشار فروش شود. گرچه که دلار در حال صعود است، اما اثرات رشد قیمت دلار در سود شرکت‌ها با تاخیر نمایان می‌شود. البته بورس هم بازاری آینده‌نگر است و پیش از آنکه اثرات رشد قیمت دلار وارد صورت‌های مالی شرکت‌ها شود، قیمت سهام رشد می‌کند.

اما از آنجا که بورس مدتی است صعودی شده و طی این مدت اکثر نمادها با رشدهای بیش از 30-40 درصد همراه شده‌اند، طبیعی است که رشد قیمت‌ها با شتاب کمتری صورت بگیرد.

فعلا شاخص کل بورس در یک محدوده مقاومتی مهم قرار دارد و شاخص هم وزن نیز به سقف تاریخی خود رسیده که این نشان می‌دهد هم سهام بزرگ و شاخص ساز و هم سهام کوچک و متوسط، پتانسیل درجا زدن و افتی محدود را دارند.

خروج پول و کاهش قدرت خریداران

در شرایط عادی، نمادها باید از اینجا با یک افت نسبتا سنگین مواجه می‌شدند اما از آنجا که دلار رشد کرده، کف قیمت بسیاری از نمادها هم بالا آمده و دیگر شاهد سقوط قیمت‌ها به میزان 40-50 درصدی نخواهیم بود.

اتفاق منفی بازار روز گذشته، خروج 750 میلیارد تومان پول حقیقی‌ها از بازار بود. حقیقی‌هایی که تا هفته گذشته در حال تزریق پول به بازار بودند، در اولین روز هفته و اولین روز بهمن ماه دست به خروج گسترده پول زدند که این نشانه خوبی نیست.

همچنین شاخص قدرت خریداران حقیقی نیز به عدد 0.93 رسیده است. این شاخص در روز چهارشنبه 1.28 بود و حالا در یک روز ورق برگشته است.

آخرین سنگر؛ بالا ماندن ارزش معاملات

حالا فروشندگان کنترل بازار را در اختیار دارند اما از آنجا که ارزش معاملات خرد نسبت به چهارشنبه رشد کرده، می توان امیدوار بود که این روند دوباره برگردد و بازار سهام در مسیر صعودی قرار بگیرد.

دیروز ارزش معاملات خرد 9700 میلیارد تومان بود. این در حالی است که چهارشنبه ارزش معاملات خرد 8500 میلیارد تومان ثبت شده بود.

برای معاملات امروز با توجه به رشد ارزش معاملات می توان انتظار بازاری متعادل تر اما همچنان در جهت منفی را داشت. چنانچه ارزش معاملات در سطوح بالا حفظ شود، انتظار بهتر شدن وضعیت در نیمه دوم زمان معاملات را داشت اما درصورتی که ارزش معاملات هم کاهش داشته باشد، احتمالا فشار فروش بیشتر هم خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

خروج از نسخه موبایل