افیلیت دیجیکالا 728 در 90

سیگنال‌های منفی سیاسی به بازار دلار | بازار سکه پرنوسان شد!

قیمت اسمی ربع سکه در بازار ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اعلام شده و میزان حبابش بیش از ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار است، یعنی اندازه ارزش واقعی ربع سکه حباب دارد: ۱۰۰ درصد ارزش واقعی.

​به گزارش رایااستور، در معاملات بازار ارز در روز یکشنبه، بازار ارز هرات شارپ‌های رفت و برگشتی داشت. دلار هرات در پشت خط شنبه در کانال جدید پیشروی کرد و در روز یکشنبه هم در همین کانال باقی ماند.

نوسان قیمت دلار در هرات و تهران

صبح در ابتدای کار رشد پیدا کرد بعد تا تسویه پایین آمد و بعد از تسویه دوباره افزایشی شد. در نهایت هرات در ۴۴ هزار و ۸۰۰ تومان بسته شد.

برعکس هرات، تهران اصلا نوسانی نداشت، فقط بازه اعلام قیمت که در روز شنبه در سطح هزار تومان بود، در معاملات یکشنبه به 500 تومان محدود شد.

سیگنال وزیر خارجه به بازار ارز

آن چیزی که موجب شد روند معاملات کند نشود و حتی قیمت‌ها به قول معامله‌گران سفت‌تر شود برداشتی بود که در بازار از صحبت‌های امیرعبداللهیان شد.

روز یکشنبه بعد از جلسه غیرعلنی از امیرعبداللهیان سوال شد، در صورت قرار گرفتن نام سپاه در فهرست تروریستی اروپا، جمهوری اسلامی به تلافی، از NPT یا همان پیمان منع گسترش صلاح هسته‌ای، خارج می‌شود؟ وزیر امور خارجه در پاسخ گفت اگر تعداد اندکی از رهبران سیاسی اروپا هیچ تجربه‌ای در حوزه دیپلماسی ندارند و امروز تنها در رأس دستگاه دیپلماسی قرار گرفته‌اند از جمله وزیر خارجه آلمان، لذا اگر آن‌ها در مسیر عقلانیت حرکت نکنند و مواضع خود را اصلاح نکنند، هر احتمالی متصور است.

رسانه‌ها با وجود اینکه وزیر خارجه به صراحت به خروج از NPT اشاره نکرده بود اما به نقل از او تیتر زدند احتمال خروج از NPT است. این اظهارنظر شاخک معامله‌گران را تیز کرد و به واسطه آن، یکی از عوامل رفت و برگشتی شارپی هرات بود.

3 خبر منفی برای معامله گران ارزی

در مجموع در بازار یکشنبه سه خبر حس منفی به معامله‌گران داد: خروج از NPT ، ادعای تحریم‌های سخت اروپا و بحث رای‌گیری درباره طرح پارلمان اروپا.

در بین این خبرها خبر رای‌گیری درباره طرح پارلمان اروپا که امروز انجام می‌شود از همه حساس‌تر بود، چون اگر امروز دوشنبه اروپا طرح پارلمان را درباره سپاه تصویب کند، احتمالات بعدی هم از طرف ایران روی میز قرار می‌گیرد.

بازار سکه پرنوسان شد

روز گذشته، بازار سکه پرنوسان بود قیمت تا میانه‌های کانال ۲۵ میلیون هم رفت اما در نهایت در ۲۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بسته شد. یکسری از معامله‌گران تصور می‌کنند زیر قیمت سکه خالی است چرا که حرکت شارپی افزایشی داشته است.

البته یک گروهی هم هستند که می‌گویند سکه هوشمند بالا آمده است و عمده دلیل افزایش آن هم خبرهای امروز هستند. به همین دلیل نمی‌شود به صراحت ادعا کرد زیر قیمت خالی است.

8 دی تکرار می شود؟

معامله‌گران با اشاره به رکورد حباب سکه در روز یکشنبه به شبیه‌سازی ۸ دی و ۳ بهمن می‌پرداختند. آن‌ها می‌گفتند در ۸ دی که حباب سکه 4 میلیون و 500 هزار تومان شده بود بعد از آن قیمت سکه ۳ میلیون تومان خالی کرد. در معاملات یکشنبه هم حباب سکه ۴ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان شد، آن‌ها می‌گفتند پس باز هم احتمال خالی کردن حباب قیمت وجود دارد. درواقع این گروه مدافع پشت نداشتن سکه در بازار بودند.

حباب ربع سکه چقدر شد؟

اتفاق جالب یکشنبه درمورد ربع‌سکه است. قیمت اسمی ربع سکه در بازار ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اعلام شده و میزان حبابش بیش از ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار است، یعنی اندازه ارزش واقعی ربع سکه حباب دارد: ۱۰۰ درصد ارزش واقعی.

چپ بازارساز پر است؟

یکی از عواملی که در بازار تعیین‌کننده‌ است، اطلاع از توان ارزی بازارساز است. بازارساز در روز یکشنبه سقف تامین نیازهای ارزی ضروری توسط صرافی‌ها را از ۲۰۰۰ یورو به ۵۰۰۰ یورو افزایش داد.

این تصمیم قرار است از ۴ بهمن اجرا شود. وقتی این تصمیم اعلام شد یکسری از معامله‌گران گفتند به احتمال زیاد چپ بازارساز پر است که چنین تصمیمی گرفته است.

بیشتر بخوانید:

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید