برای اولین بار تجارت الکترونیک از مرز 1000 میلیارد دلار عبور کرد

برای اولین بار تجارت الکترونیک از مرز هزار میلیارد دلار گذشت. در سال 2022 خواروبار، لوازم کودک و حیوانات خانگی پردرآمدترین بخش اقتصاد دیجیتال بود و فروش آنلاین بلیط بیشترین رشد را در این سال داشت.

به گزارش رایااستور، تجارت الکترونیک به تازگی و برای اولین بار رکورد یک هزار میلیارد دلار را در تنها یک سال شکست. اقتصاد دیجیتال در ایالات متحده در سال 2022 به 1.09 هزار میلیارد دلار رسید که 332 میلیارد دلار آن مربوط به سه ماهه آخر این سال بود.
این گزارش را Comscore، شرکت تحلیل و اندازه‌گیری آمریکایی به مجله فوربس ارائه داده است. البته این داده‌ها تجارت الکترونیک در بخش سفر را شامل نمی‌شود که می‌توانست صدها میلیاردها دلار به این درآمد بیافزاید. محرکه اصلی چنین تراکنشی گوشی‌های موبایل هستند که با سرعت دو برابر نسبت به تجارت الکترونیکی که با سیستم دسکتاپ انجام می‌شود، رشد کرد.

طبق آخرین داده‌های Comscore، رشد پرقدرت تجارت الکترونیک به میزان 18 درصد در سه ماهه آخر سال 2022 تا حد زیادی مدیون رشد سالانه 26 درصدی استفاده از موبایل برای انجام تراکنش‌هاست. اکنون سهم گوشی‌های موبایل از کل درآمد تجارت الکترونیک به 40 درصد رسیده است.

پررونق‌ترین بخش‌ها در تجارت الکترونیک

در تجارت الکترونیک 5 گروه اصلی بیشترین درآمد را به این بخش تزریق می‌کنند. گروه اول خواروبار، لوازم کودک و لوازم حیوانات خانگی است که در سال 2022 درآمد 219 میلیارد دلاری داشت. دوم لباس و پوشاک و لوازم جانبی آن با 175 میلیارد دلار درآمد، گروه سوم رایانه و دستگاه‌های جانبی با 117 میلیارد دلار، گروه چهارم لوازم الکترونیکی مصرفی با سهم 85 میلیارد دلاری و گروه آخر که مربوط به اثاثیه منزل و لوازم خانگی است که 76 میلیارد دلار در درآمد تجارت الکترونیک سهم دارد.

اما برخی از بخش‌ها رشد سریع و محبوبیت روزافزونی نسبت به سایرین دارند. اولین بخشی که پرسرعت‌ترین رشد را تجربه کرده است فروش بلیط رویدادهاست که به میزان 75 درصد در سال میلادی گذشته افزایش یافته است. پس از آن خرید محتوای الکترونیکی با رشد 60 درصدی در جایگاه دوم قرار می‌گیرد. خرید آنلاین پوشاک و لوازم جانبی که یکی از پردرآمدترین بخش‌های تجارت الکترونیک است در سال گذشته 37 درصد رشد کرده است. در سال 2022 بازی‌های ویدئویی و لوازم جانبی ویژه آنها 31 درصد و لوازم باغداری 25 درصد رشد کرد.

رشد تجارت الکترونیک همچنان ادامه خواهد داشت. در حالی که از سال 2013 تا 2016 برای افزایش 129 میلیارد دلاری تجارت الکترونیک در ایالات متحده آمریکا زمان نیاز بود، از سالهای 2017 تا 2020 این رقم به 264 میلیارد دلار رسید. اما تنها دو سال دوره کرونا کافی بود تا 300 میلیارد دلار درآمد به فروش آنلاین افزوده شود.

علاوه بر Comscore شرکت‌های دیگری نیز از رشد تجارت الکترونیک خبر می‌دهند. ادوبی می‌گوید فروش فصل تعطیلات در اواخر سال گذشته نیز رکورد زد که در ماه‌های نوامبر و دسامبر در مجموع به 211.7 میلیارد دلار رسید. ادوبی می‌گوید تخفیف اجناس، علی‌رغم قیمت‌های بالای ناشی از تورم، باعث فروش بیشتر شد. برآورد Comscore برای همین دوره، 239 میلیارد دلار است.

یکی از اتفاقات بزرگ سال 2022 در زمینه اقتصاد دیجیتال رشد چشمگیر خرید بلیط به صورت آنلاین بود. حتی بلیط رویدادها هم از بازگشایی‌های پس از کرونا متاثر شدند و رشد سالانه 75 درصدی را تجربه کردند. همین چند سال پیش در سال 2019 بود که خریدهای حضوری بلیط بخش عمده خریدها را تشکیل می‌دادند اما اکنون خرید آنلاین بلیط به سمت سهم 90 درصدی از این بازار حرکت می‌کند.

رشد سه برابری خرده‌فروشی آنلاین

یکی دیگر از فضاهایی که رشد وسیعی را به خود دید، فروش خواروبار و مواد غذایی بود که در بازه زمانی چهارساله از 2018 تا 2022 رشد 333 درصدی را تجربه کرد. در سه ماهه آخر سال 2018 مردم آمریکا کمتر از 15 میلیارد دلار هزینه خرید آنلاین خواروبار کردند؛ این در حالی است که چهار سال بعد این رقم به 64 میلیارد دلار رسید که تقریبا نیمی از آن با گوشی همراه انجام شده بود.

به گفته Comscore می‌گوید، تجارت اجتماعی نیز در حال رشد است. مشارکت خرده‌فروشان و محتوای تحت حمایت توسط برند در فیسبوک رشد 153 درصدی و در اینستاگرام رشد 175 درصدی داشت. تیک تاک نیز که نسبتاً تازه وارد این عرصه شده شاهد رشد 150 درصدی در مشارکت مستقیم خرده فروشی بود. اما بازدیدها، که لزوماً به معنای فروش نیستند، از سال 2020 تا 2022 برای خرده‌فروشی‌ها و برندهای کالاهای بسته‌بندی مصرفی ایالات متحده به میزان 407 درصد افزایش یافت.

نکته قابل توجه این است که 86 درصد از کاربران تیک تاک از آمازون نیز استفاده یا حداقل از آن بازدید می‌کنند. Comscore نتیجه می‌گیرد که تجارت اجتماعی در حال تبدیل شدن به بخش بزرگ‌تری از اکوسیستم خرده‌فروشی است. اما در کشورهایی مثل ایران که شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیسبوک و تیک تاک فیلتر شده‌اند، این امکان برای خرده‌فروشان به دشواری فراهم می‌شود و تجارت الکترونیک امکان رسیدن به ظرفیت واقعی خود را ندارد.

بیشتر بخوانید:

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید