جزییات تنظیم گری در حوزه استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای دانش‌بنیان | بلاتکلیفی کسب‌وکارهای رمزارزی

استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای دانش‌بنیان مختلفی توی حوزه رمزارز کشور در حال فعالیت هستن. به تازگی اما سازمان توسعه تجارت الکترونیک طی نامه‌ای به بانک مرکزی یک‌بار دیگه بر لزوم تنظیم‌گری برای کسب‌وکارهای رمزارزی و لندتک‌ها تأکید کرده.

به گزارش رایااستور، این کسب‌وکارها ظرفیت‌های فناورانه و نوآورانه بالایی دارن که درصورت تدوین و تصویب مقررات این حوزه‌ها، فعالیت‌های غیرقانونی کاهش پیدا میکنه. این در حالیه که شرکت شاپرک چند وقت پیش برای شرکت‌های پرداخت‌یاری مهلتی رو مشخص کرده بود که درگاه‌های پرداخت پذیرندگان بدون نماد تجارت الکترونیکی یا دارای هویت نامنطبق با مالک نماد رو غیرفعال کنن.

شرکت شاپرک هم در این بین چاره‌ای جز اجرای ماده ۱۰۳ آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۴ قانون مبارزه با پولشویی نداشت. بلاتکلیفی کسب‌وکارهای رمزارزی و لندتک‌ها اما تا زمانی که این حوزه اصطلاحا «رگوله» نشه، به قوت خودش باقیه. به‌عبارت دیگه، تا زمانی که تنظیم‌گری انجام نشه، تخصیص ای‌نماد ممکن نیست.

رعایت قانون بالادستی

عباس آشتیانی، مدیرعامل انجمن فناوران بلوک ایران(بلاکچین) در گفت‌وگو با همشهری در تشریح زمینه‌هایی که باعث نگارش نامه سازمان توسعه تجارت الکترونیک به بانک مرکزی شده به الزام قانونی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اشاره می‌کنه.
آشتیانی با اشاره به اینکه براساس این قانون، درگاه پرداخت کسب‌وکارهایی که فاقد ای‌نماد هستن باید بسته بشه، یادآوری می‌کنه که کسب‌وکارهای رمزارزی مدت‌هاست که با چنین مشکلی روبه‌رو هستن. با این حال، او به بخشی با عنوان «سایر حوزه‌های مالی» اشاره می‌کنه که سال گذشته سازمان توسعه تجارت الکترونیک(تتا) اضافه کرد تا کسب‌وکارهای رمزارزی بتونن ثبت نام کنن. به‌گفته آشتیانی اگرچه با ثبت نام کسب‌وکارها هیچ نوع ای‌نمادی به اونها تخصیص پیدا نمی‌کنه، پس از ثبت نام و تأیید بانک مرکزی شرکت شاپرک می‌تونه به اونها درگاه پرداخت بده.

ابتکار «سایر حوزه‌های مالی»

مدیرعامل انجمن بلاکچین ادامه می‌ده: «به‌عبارت دیگه در کنار ای‌نمادهای مختلف(ستاره دارها و بی‌ستاره) بخش «سایر حوزه‌های مالی» اضافه شد و هدف این بود که رسمیت‌بخشی علنی به بعضی کسب‌وکارها مثل رمزارزی‌ها و لندتک‌ها صورت نگیره، اما در عین حال، تبعیت از قانون برای ثبت نام هم انجام شده باشه.» آشتیانی با اظهار تأسف از اینکه کسب‌وکارهایی که سال گذشته ثبت نام کردن، پاسخ مناسبی دریافت نکردن، به تحت فشار قرار گرفتن این کسب‌وکارها از طریق نامه‌های شاپرک در سال‌جاری اشاره می‌کنه و می‌گه: «تتا تصمیم گرفت که این بار طی نامه‌ای بانک مرکزی بخش «سایر حوزه‌های مالی» رو مورد تأکید قرار بده. بنابراین به‌نظر می‌رسه که این نامه به این معنیه که بانک مرکزی باید بررسی‌های لازم رو انجام بده و این موضوع رو تأیید کنه.» او در کل این نامه رو مثبت ارزیابی می‌کنه و اون رو محرک دستگاه رگولاتور می‌دونه تا تنظیم‌گری سریع‌تر انجام بشه.

پیچیدگی تنظیم‌گری

مدیرعامل انجمن بلاکچین به پیچیده شدن موضوع اشاره می‌کنه و می‌گه: «از یک سو، شاپرک به الزام قانونی اشاره می‌کن که البته درسته. از طرف دیگه هم شاپرک در حال تخصیص کد صنف به کسب‌وکارهای تبادل رمزارزه که این هم قدم مثبتیه ». او با این حال اشاره می‌کنه که مشخص نیست کسب‌وکارها از کجا باید خودشون رو اظهار کنن تا بتونن مشمول این «کد صنف» بشن و تهدید بسته شدن درگاه‌ها برطرف بشه.

آشتیانی معتقده که دستگاه متولی قصد تنظیم‌گری داره اما برای تخصیص ای‌نماد به حوزه‌های نوین مالی با مشکل روبه‌روست، چراکه این نگرانی وجود داره که چنین اتفاقی باعث تشویق توی جامعه بشه. او با اشاره به اینکه توی شرایط فعلی هم، متولیان حوزه می‌خوان ثبت نام بدون اعطای ای‌نماد انجام بشه که در عین حال الزام قانونی شورای مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم رعایت بشه، بخش سایر حوزه‌های مالی که از سوی تتا بر اون تأکید شده رو حل‌کننده این مسئله می‌دونه.

پیشنهاد برای تنظیم‌گری

مدیرعامل انجمن بلاکچین با اشاره به اینکه با رعایت 3موضوع می‌توان تنظیم‌گری رو انجام داد، می‌گه: «اول، همه کسب‌وکارهایی که مشغول این فعالیت هستن چه در قالب شخص حقیقی و چه شخص حقوقی، اگر کد اقتصادی داشته باشن، طبق قانون از این حق برخوردارن که به‌عنوان فعال اقتصادی شناخته بشن. بنابراین باید به همه این افراد احترام گذاشت.»
آشتیانی موضوع دوم رو اینگونه توصیف می‌کنه: «برای همه این کسب‌وکارها الزاماتی تدوین بشه. اونها هم قطعا خودشون رو موظف به رعایت این الزامات می‌دونن.» به‌گفته او، موضوع سوم اینه که «هنگامی که شخصی الزامات رو رعایت کرد، مشمول شرایط برابر با سایر کسب‌وکارها بشه تا فرصت برابر رشد از اون دریغ نشه. یعنی برخورد سلیقه‌ای با هر کسب‌وکاری که این الزامات رو رعایت می‌کنه نشه.»

بیشتر بخونید:

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید