یکی از مهمترین لوازم جانبی های هر گوشی موبایل ، شارژر آن گوشی محسوب می شود . یک شارژر خوب می تواند عمر و عملکرد دستگاه موبایل شما را بالا برده تا گوشی شما بتواند بیشترین کارایی را برای شما داشته باشد . در مقابل یک شارژر بی کیفیت و تقلبی می تواند آسیب های بسیار جدی به گوشی و قطعات جانبی موبایل شما وارد سازد .

مهمترین ضربه ای که می تواند وارد کند ، خراب کردن باتری موبایل میباشد . اگر از شارژر اصلی برای شارژ کردن باتری گوشی خود استفاده نکنید باید منتظر بمانید که خیلی سریع عمر باطری گوشی شما کاهش پیدا کند و باتری دیگر کارایی سابق را برای شما نداشته باشد .

شارژر گوشی چیست ؟

منظور از شارژر گوشی موبایل چیست ؟

شارژر یک قطعه جانبی میباشد . از شارژر برای شارژ کردن باتری های ثانویه و قابل شارژ استفاده می شود . باتری هایی که امروزه در گوشی های موبایل و سایر لوازم دیجیتال استفاده می شود ، از نوع باتری های لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری میباشند که قابلیت شارژ مجدد را دارند . در زمانی که شارژ باتری ها کاهش پیدا میکند ، بایستی با استفاده از یک شارژر اصلی گوشی ، باطری گوشی را شارژ کنیم .

چرا شارژر گوشی موبایل خراب می شود ؟

چرا شارژر گوشی موبایل خراب می شود ؟

یکی از مشکلاتی که می تواند برای شارژر موبایل رخ دهد ، خراب شدن شارژر میباشد . در خراب شدن شارژر عوامل زیادی دخیل هستند که در ادامه به ترتیب آنها را توضیح خواهیم داد :

سوختن IC شارژر و یا برد شارژر

یکی از بد ترین حالت هایی که می تواند برای شارژر گوشی موبایل رخ دهد ، سوختن IC شارژر یا برد شارژر گوشی میباشد . در این حالت زمانی که شارژر به منبع تغذیه مانند پریز برق متصل است رخ می دهد و دلیل آن هم نوسانات جریان برق میباشد .

جرقه زدن

یکی دیگر از دلایل شایعی که وجود دارد ، جرقه زدن شارژر میباشد . جرقه می تواند از سمت پریز برق باشد یا روی برد شارژر جرقه رخ دهد . در هر دو صورت امکان خرابی شارژر وجود دارد .

عدم توانایی در تحمل بار

یکی دیگر از دلایل خرابی شارژر ، عدم توانایی شارژر در تحمل بار میباشد . دلیل این عدم توانایی هم استفاده از مواد بی کیفیت در ساخت شارژر میباشد . به همین دلیل است که باید حتما یک شارژر اورجینال خرید کنید .

پایین بودن ظریب اطمینان

در شارژر تقلبی از ظریب اطمینان 1.5 استفاده می شود که همین امر باعث خراب شدن سریع شارژر می شود ، این در حالیست که ظریب اطمینان در شارژر اصل ، به 2 یا 4 هم می رسد .

رها کردن طولانی شارژر به پریز برق

شایع ترین دلیل خرابی شارژر های گوشی موبایل ، متصل بودن طولانی مدت شارژر به پریز برق میباشد . بسیاری از کاربران به این موضوع بی اهمیت هستند در صورتی که بیشترین درصد خرابی شارژر ، مربوط به همین موضوع میباشد .

شارژر تقلبی !

شارژر های تقلبی به دلیل وجود مواد بی کیفیت در ساخت آنها ، از مقاومت بسیار پایینی برخوردار هستند و به سادگی خراب می شوند . حتما برای خرید شارژر وسواس داشته باشید و فقط شارژر اورجینال تهیه کنید .

نحوه تشخیص شارژر اصلی از شارژر تقلبی

از مهمترین نیاز های کاربران ، تشخیص شارژر اصلی از شارژر تقلبی میباشد . بسیاری از کاربران در تشخیص شارژر اصلی از شارژر تقلبی ناتوان هستند . در این چند جمله قصد داریم چند نکته کلیدی رو برای شما شرح بدیم تا بتوانید به راحتی شارژر اورجینال را تشخیص دهید . در قسمت شارژر سامسونگ رو مورد بررسی قرار خواهیم داد :

نقش حک شده لوگو روی شارژر

تشخیص شارژر اصلی و تقلبی

اولین موردی که می توانید به آسانی مورد بررسی قرار دهید ، لوگوی حک شده روی شارژر میباشد . در شارژر اصلی لوگوی با بهترین جوهر و بالاترین کیفیت چاپ شده است ولی در شارژر تقلبی از دقت کافی و جوهر مناسب استفاده نشده است . برای همین اگر با دقت بیشتری مشاهده کنید در شارژر تقلبی ، پاشیده شدن جوهر را در اطراف لوگو مشاهده خواهید کرد .

نوشته های روی شارژر

تشخیص شارژر اصلی از شارژر تقلبی از روی نوشته باتری

موردی دیگری که می توانید بررسی کنید ، نوشته های روی شارژر می باشد . همانطور که در تصویر بالا مشاهده می فرمایید ، شارژر سمت راست یک شارژر اصل و شارژر سمت چپ ، شارژر تقلبی میباشد . در شارژر اصلی از جوهر با کیفیت تری استفاده شده است و پر رنگ تر میباشد . همچنین نوشته های روی شارژر از وضوح بیشتری برخوردار هستند . همچنین می توانید نحوه چیدمان لوگو و نوشته ها روی شارژر را نیز مورد بررسی قرار دهید .

شیار های شارژر

بررسی شیار های شارژر اصلی و تقلبی

یکی دیگر از مواردی که شما می توانید به آسانی آن را مورد بررسی قرار دهید ، شیارها (درزهای) شارژر میباشد . در شارژر های اورجینال تمامی قسمت های بصورت یکنواخت در کنار یکدیگر قرار گرفته اند ، این در حالی میباشد که در شارژر های تقلبی شاهد نواقص هستیم . همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید شیارهای درپوش بالایی شارژر به شکل دندانه ای هستند که این نشانه غیراصل بودن شارژر میباشد .

محل قرار گیری پورت USB

بررسی پورت USB شارژر اصل و غیراصل

از موارد دیگری که میتوانید در تشخیص شارژر اصل از شارژر تقلبی به شما کمک کند ، بررسی محل قرارگیری پورت USB شارژر میباشد . در تصویر بالا ما شارژر سامسونگ را مورد بررسی قرار داده ایم . همانطور که میبیند پورت USB شارژر اصل در پشت شارژر و در بالای اطلاعات قرار دارد ، در حالی که در شارژر غیراصل در کنار شارژر قرار گرفته است .

نشانه های یک شارژر تقلبی (خراب) چیست ؟

شارژر های تقلبی دارای نشانه های ظاهری و باطنی هستند که کاربران می توانند به راحتی نسبت به تشخیص آنها اقدام کنند . برای تشخیص نشانه های ظاهری یک شارژر خراب ، می توانید از طریق مواردی که در بالا ذکر شد ، به خرابی و تقلبی بودن باتری پی ببرید و اما برای پی بردن به تقلبی بودن شارژر از طریق نشانه های باطنی مراحل زیر را طی نمایید .

دیر شارژ شدن باتری گوشی

شارژر های تقلبی به دلیل مواد بی کیفیت به کار رفته در ساخت آنها ، نمی توانند همانند یک شارژر اورجینال ، باطری موبایل را شارژ کنند به همین دلیل به نسبت شارژ اصلی ، مدت زمان بیشتری نیاز دارند تا گوشی را شارژ کنند . برای پی بردن به این تفاوت باید زمان شارژ گوشی با شارژر اصلی گوشی و شارژری که خریداری کرده اید را مقایسه کنید .

اختلال در عملکرد گوشی

یکی از نمایان ترین نشانه هایی که گواهی بر تقلبی بودن شارژر می دهد ، ایجاد اختلال در عملکرد گوشی در حین شارژ شدن میباشد . برای اینکار گوشی را به شارژ بزنید و شروع به کار کردن با گوشی خود کنید . اگر شارژر اصل باشد ، گوشی در حین شارژ شدن هیچ مشکلی ندارد ولی اگر شارژر غیر اصل باشد ، گوشی در حین شارژ شدن دچار اختلال خواهد شد به این صورت که با انتخاب یک برنامه ، برنامه دیگری باز می شود و یا برنامه ای خود به خود بسته و یا باز می شود .

 

آسیب های شارژ تقلبی ( غیراصل ) چیست ؟

بسیاری از کاربران به دنبال خرید شارژر های بسیار ارزان قیمت هستند و اصلا اهمیتی به کیفیت نمی دهند ، اما نمی دانند که با خرید شارژر موبایل ارزان ارزان چه صدمات جدی به گوشی موبایل خودشان وارد می سازند . در ادامه چند مورد از مهمترین صدمات شارژر های تقلبی را برای شما بیان می کنیم :

خطر منفجر شدن

فاجعه بارترین مشکلی که می تواند برای کاربر رخ دهد ، انفجار گوشی موبایل میباشد . شارژر های غیر اصل به دلیل رعایت نکردن استاندارد های ایمنی ، بسیار آسیب پذیر هستند و می توانند آسیب های جانی و مالی شدیدی به کاربران وارد کنند . حتما در خرید شارژر موبایل بسیار دقت کنید .

ایجاد گرما

یکی دیگر از خطراتی که شارژر های تقلبی می توانند برای گوشی کاربران داشته باشند ، تولید گرمای شدید در گوشی می باشد . شارژر اورجینال با توجه به قطعات استاندارد و رعایت استاندارد های ایمنی ، گرما را در محدوده مشخصی نگه می دارند ، این در حالیست که شارژر تقلبی به دلیل استفاده سیم و قطعات ارزان قیمت و بی کیفیت و عدم رعایت استاندارد های ایمنی ، تسلطی بر کنترل گرما ندارد و همین امر می تواند باعث آسیب دیدن قطعات گوشی از جمله ، باتری موبایل شود .

خراب شدن گوشی موبایل

امروزه امکان یک ساعت دوری ، از گوشی موبایل برای همه ما سخت شده است چراکه تمامی فعالیت های روزمره و کسب و کار ما به گوشی موبایل بستگی دارد . حال فرض کنید براثر یک انتخاب اشتباه و بخاطر هزینه کمتر شما از شارژر تقلبی برای شارژ گوشی خودتون استفاده کنید ، با این کار شما عملا گوشی خود را در معرض نابودی قرار داده اید .

چرا که گوشی موبایل باید جریان از شارژر را بر اساس آمپر و ولتاژ معینی دریافت کند اما ، شارژر های تقلبی امکان کنترل جریان و ولتاژ را ندارند . همچنین شارژر اصلی گوشی دارای فیوز در مدار اصلی خود میباشد که به محض نوسانات برق ، فشار بار الکتریکی می سوزد و عملیات شارژ رسانی را قطع میکند تا به گوشی کاربر جریان نامتناوبی وارد نشود و دستگاه موبایل کاربر آسیبی نبیند اما در شارژ تقلبی از این فیوز خبری نیست .

 

انواع شارژ موبایل

شارژرها در انواع مختلفی تولید و به فروش می رسند که شما می توانید انواع این شارژر ها را با کیفیت 100% اورجینال OEM از رایااستور خرید کنید . اما در ادامه قصد داریم چند نمونه از این شارژر ها را به شما معرفی کنیم .

شارژر موبایل فندکی

خرید شارژر فندکی از رایااستور

این مدل شارژر برای ماشین مورد استفاده قرار میگیرد . زمانی که در مسافرت هستید و دسترسی به برق شهری ندارید می توانید از شارژر فندکی برای شارژ گوشی موبایل خودتون استفاده نمایید . شارژر فندکی ، برق 12 ولت خودرو را به جریان 5 ولت تبدیل میکند که برای استفاده و شارژ تلفن همراه مناسب باشد . شارژر فندکی را می توانید در طرح ها ، برند ها و رنگ های مختلفی خرید کنید .

شارژر دیواری

خرید انواع شارژر دیواری اورجینال از رایااستور

پرکاربرد ترین شارژر را می توان شارژر دیواری نامید . این شارژر بطور مستقیم به پریز برق شهری متصل می شود و گوشی موبایل را شارژ میکند . شارژر دیواری به همراه گوشی موبایل داخل بسته بندی ، قرار دارد و به فروش می رسد و براساس مدل و توانایی گوشی به دو مدل شارژر معمولی و فست شارژ تقسیم میشود .

شارژر رومیزی

خرید انواع شارژر های رومیزی موبایل از رایااستور

شارژر های رومیزی از جدیدترین مدل های شارژر هستند که وارد بازار شده اند . این مدل شارژر ها برای گوشی های اندروید و آیفون قابل استفاده هستند . در قسمت پشت شارژر رومیزی ، یک کابل USB تعبیه شده است که می توانید آن را به پاوربانک ، لپ تاپ ، رایانه و … متصل کنید و دستگاه موبایل خود را شارژ کنید . همچنین می توانید از همین طریق نسبت به تبادل اطلاعات اقدام نمایید . شارژ در این شارژر ها بصورت ایستاده انجام می شود و شما می توانید از شارژر رومیزی بعنوان یک استند هم استفاده نمایید .

شارژر بی سیم

خرید انواع شارژر های بی سیم ( وایرلس ) برای گوشی موبایل از رایااستور

یکی از جدیدترین شارژر هایی که به تازگی وارد خانواده بزرگ شارژر ها شده است ، شارژر بی سیم میباشد . این مدل شارژر ها طرفداران بسیاری دارند . اما آیا همه مدل ها می توانند از این شارژر استفاده کنند ؟ باید پاسخ بدهیم خیر ، تنها دستگاه هایی می توانند از شارژر بی سیم استفاده کنند که از آن پشتیبانی کنند . در حقیقت بیشتر پرچمداران کمپانی ها می توانند از شارژر بی سیم استفاده کنند . مزیت شارژر بی سیم به نسبت شارژر های دیگر ، بی قید و بند بودن کاربر نسبت به کابل و شارژر میباشد . روش شارژ شدن گوشی توسط شارژر های بی سیم بصورت القایی میباشد و باید گوشی روی پد شارژر وایرلس قرار بگیرد .

کیفیت شارژر های رایااستور چگونه است ؟

همواره یکی از مهمترین دغدغه های مجموعه بزرگ رایااستور ، تامین باکیفیت ترین جنس و ارسال آن برای مشتری میباشد . همیشه سعی کرده ایم که کیفیت محصولات ما بهترین تبلیغ برای فروشگاه باشد لذا همیشه باکیفیت ترین محصولات را به مشتریان خود تحویل داده ایم . برای اطمینان مشتری از سلامت محصول ، ما محصول خود را با ضمانت می کنیم و به همراه محصول یک کارت گارانتی ارسال خواهیم کرد تا اگر شارژری مورد داشت ، مشتری بتواند نسبت به تعویض و یا مرجوع کردن آن اقدام کند .

قیمت شارژر گوشی موبایل در رایااستور

یکی از فاکتور های بسیار مهم کاربران برای خرید شارژر ، علاوه بر کیفیت ، قیمت شارژر میباشد . باید این مژده را به شما کاربران عزیز بدهیم که رایااستور به دلیل واردات مستقیم قطعات و حذف واسطه ها محصولات خود را با کمترین سود به مشتری خود تحویل می دهد . لذا می توانید قیمت های رایااستور را با سایر فروشگاه ها مقایسه کنید .